Kanał Gliwicki został zbudowany w latach 1935–1939.
Uroczyście został oddany do użytku 8 grudnia 1939 i uruchomiony w 1941. Powstał w miejsce starego Kanału Kłodnickiego istniejącego do 1937 roku. Nazywany był również Kanałem Górnośląskim (Oberschlesischer Kanal), a przez krótki okres Kanałem Adolfa Hitlera (Adolf-Hitler-Kanal).
Kanał Gliwicki to najnowocześniejsza droga wodna w Polsce. Długość kanału to 40,60 km, a jego maksymalna głębokość to 3,50 m. Różnica poziomów wody na początku i końcu kanału wynosi 43,60 m. Pokonanie różnic poziomu wody przez jednostki pływające reguluje 6 śluz wodnych. Głównym źródłem zasilania kanału jest rzeka Kłodnica oraz jeziora i zbiorniki wodne (Dzierżno Duże, Dzierżno Małe) położone w jego górnej części. Sezon żeglugowy na kanale trwa przeciętnie 270 dni, od 15 marca do 15 grudnia.
Początek kanału znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu (na 98. kilometrze Odry), a jego koniec – w Porcie Gliwice. Kanał przebiega przez województwa opolskie (18,80 km) i śląskie (21,80 km). Część kanału przepływa przez gminę Rudziniec.
Śluzy na Kanale Gliwickim zaczynając od Portu Gliwice:
Śluza Łabędy
Śluza Dzierżno
Śluza Rudziniec
Śluza Sławięcice
Śluza Nowa Wieś
Śluza Kłodnica
Po Kanale Gliwickim można pływać kajakiem – wiele firm oferuje możliwość pożyczenia kajaku i całą infrastrukturę związaną z organizacją spływu kajakowego. Swoje usługi oferuje również Marina Gliwice, z której można popłynąć statkiempasażerskim lub łodzią motorową (https://marinagliwice.pl/).
Jest to szlak malowniczy i ciekawy pomimo jego spokojnego charakteru i leniwego biegu wody. Brzegi kanału są zarośnięte, dookoła słychać ptasi śpiew i widać wyskakujące ponad taflę wodę ryby. Kanał Gliwicki ma swoje atrakcje. Największą atrakcją jest z pewnością pokonywanie śluz. Płynięcie Kanałem daje wiele ciekawych opcji tworzenia różnych kompozycji tras kajakowych.