Zbudowany w 1700 r. przez Alberta Leopolda hr. Paczyńskiego na miejscu poprzedniego, pochodzącego prawdopodobnie z połowy XVII wieku.

Pałac w Bycinie – obecnie remontowany.

Murowany, wzniesiony z cegły i otynkowany budynek powstał na planie litery „L”. Pałac w Bycinie posiada trzy kondygnacje i nakryty został dachem mansardowym. Od strony dziedzińca znajdują się zamurowane krużganki, a od frontu – zamurowany kamienny portal z kartuszem herbowym, przedstawiającym herb „Topór”. W narożniku południowym na styku obu skrzydeł pałacu mieści się kaplica Św. Trójcy, stanowiąca filię parafii w Paczynie (wewnątrz m.in. późnobarokowa ambona i polichromie stropu z ok.1730 r.)

Piętnastoosiowa fasada pałacu posiada przejazd ozdobiony kamiennym, późnobarokowym portalem z kartuszem herbowym. Pewne pojęcie o dawnej świetności pałacu dać może odrestaurowana elewacja boczna. Skarbem tej rezydencji jest kaplica z późnobarokową polichromią przedstawiającą m.in. Wniebowzięcie Matki Bożej oraz postaci czterech Ojców Kościoła.

Otoczenie pałacu stanowią dawne zabudowania folwarczne i resztki parku krajobrazowego, po którym pozostało kilka okazów drzew, m.in. jesion wyniosły, lipa drobnolistna i klon polny. Na rozjeździe dróg stoi figura św. Floriana z 1782 r.(obok świętego przedstawiona jest makieta pierwotnego, barokowego pałacu).

Figura św. Floriana przed Pałacem w Bycinie.

Trzykondygnacyjny obiekt posiada 1260 m2 powierzchni użytkowej i 16 380 m3 kubatury.

Niegdyś był to zabytek klasy pierwszej – obecnie jest remontowany.

Pałac w Bycinie – od strony głównej drogi.

Początki historyczne miejsca, w którym znajdują się obecnie ruiny pałacu sięgają wieku XV. Był to okres panowania księcia opolsko-strzeleckiego Jana II Dobrego (1460 – 1532). Książę ten kupił w 1495 r. księstwo toszeckie, w którym znajdowały się dobra bycińskie. Pasją księcia były polowania, które chętnie urządzał w tej okolicy. Po jego śmierci  w 1532 r. ziemia ta przeszła we władanie rodzin rycerskich von Redem. W tym też okresie powstała zapewne wzmiankowana w zapiskach rezydencja „Villa Biczina”. W 1637 r, zmarł Georg von Redern właściciel Toszka i Strzelec Wielkich i władza przeszła na jedyną siostrę Margarethe, która była żoną Jarosława von Kolovrat – Liebstein. Jej córka Anna Sidina odziedziczyła majątek Toszek i Pyskowice. W 1622 r Caspar Colomna von Vols ożenił się z Anną Sidonią i dzięki temu małżeństwu hrabia został właścicielem majątku toszeckiego i „Villi Biczina”. Hrabowie Collona pozostają od roku 1648 do 1670 właścicielami tego miejsca.

W roku 1670 Gustaw Colonna sprzedał „Villę Biczina” hrabiemu Albertowi Paczeńsky von Tenczin herbu „Topór”. Następuje gruntowna przebudowa podniszczonej rezydencji skrzydła południowego i dobudowane zostaje skrzydło północne o czym informuje zamieszczona data 1700 na portalu bramy wjazdowej. W skrzydle północnym wybudowana zostaje następnie prywatna katolicka kaplica pod wezwaniem Trójcy św., której konsekracja odbyła się w 1706 r.

Na sklepieniu kopuły kaplicy wykonano około 1730 r wspaniałą polichromię późnobarokową nieznanego artysty, przedstawiającą sceny z życia świętych. Nad kaplicą wznosiła się drewniana wieża, którą zniszczył pożar w 1778 r.

W roku 1778 nowym właścicielem został Johann Gustaw von Strachwitz na Kamieńcu.

Kolejnym posiadaczem pałacu zostaje w 1784 r. słynny Generał Paul von Werner. Ważnym wydarzeniem był pobyt w dniu 18 października 1788 r. króla Fryderyka Wilhelma II w bycińskim pałacu. W roku 1790 pałac kupuje hrabia Heinrich Leopold Seherr-Toss i w rękach tej rodziny pozostaje on do roku 1838. Pałac wraz ze wszystkimi dobrami przechodzi na własność hrabiowskiej rodziny Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic, która zarządza nim do 1933 r. Pożar w 1867 r zniszczył dach pałacu oraz drugie piętro. Wnętrz pierwszego piętra przebudowano na mieszkania i pomieszczenia biurowe. Wcześniej istniejące kolonady i krużganki zostały przebudowane i pałac zatracił pierwotny barokowy wystrój. Przystosowany został jako obiekt do celów gospodarczych. Otoczenie pałacu stanowi: młyn, gorzelnia, owczarnia, czworak i duży staw. Istniejąca katolicka kaplica od 1860 r. stała się niedostępna dla mieszkańców wioski ze względu na fakt, że nowi właściciele byli ewangelikami. Potem pałac w 1933 r zostaje przekazany przez hrabiego Hohenlohe Towarzystwu Osadnictwa Wiejskiego w Berlinie.

Po drugiej wojnie światowej, pałac zostaje przejęty przez skarb państwa polskiego i staje się własnością gminy.

Pałac w Bycinie – ściana boczna.

Pałac w Bycinie, który zmieniał właścicieli oraz dwukrotnie uległ zniszczeniom w wyniku pożarów, w 1867 r. przebudowany został przez książąt Hohenlohe-Oehringen. Na przełomie XVIII i XIX w. obok pałacu powstały także budynki gospodarcze.

Obiekt, który ucierpiał w wyniku działań II wojny światowej, po 1945 r. wykorzystywany był w celach mieszkalnych przez pracowników tutejszego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Po upadku PRL rezydencja nabyta została przez prywatnego inwestora. Na początku wieku XXI odnowiona została jedna z elewacji, po czym prace zostały wstrzymane. W ostatnich latach obiekt wystawiony był na sprzedaż.

Mieszkańcy Byciny wyremontowali i odnowili pałacową kaplicę, którą poświęciono ostatecznie w 1950 r. służyła wiernym do 1993 r kiedy ostatecznie zlikwidowano kaplicę zamkową za zgodą bp. Jana Wieczorka. Jej wyposażenie przeniesiono do tymczasowego pomieszczenia przy nowo powstającym kościele pod wezwaniem Trójcy Św.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj