Przystanek Warszawa Ochota

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Niewielki przystanek kolejowy w centrum Warszawy do dziś zachwyca miłośników architektury modernistycznej nowatorską formą i wyszukanym kształtem.

  Na przełomie lat 50. i 60. XX w. zespół architektów pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka projektował przystanki kolejowe linii średnicowej. Na Ochocie przystanek uruchomiono w 1963 r., nieco później także przystanek Warszawa Ochota WKD, by wraz z dworcem Powiśle odciążyły komunikację miejską i ułatwiły mieszkańcom dostęp do komunikacji kolejowej. Na Ochocie zamontowano również schody ruchome prowadzące na perony, jako test przed zastosowaniem tego rozwiązania na Dworcu Centralnym, które jednak szybko uległy awarii i w latach 80. zostały zdemontowane. O zastosowanych wówczas nowinkach technicznych już nie pamiętamy, ale niewątpliwie elementem, który do dziś najbardziej zwraca uwagę, jest forma zadaszenia zejścia na perony.
  Pawilon dworca w stylu modernistycznym zaprojektował Wacław Zalewski, twórca m.in. katowickiego Spodka. Łupinowy dach o grubości 8 cm został wykonany z żelbetu, jest oparty w trzech punktach i pokryty mozaiką kafelków ułożonych w czarne i białe pasy. Kształtem przypomina wygiętą kartkę papieru. Lekka konstrukcja pełni funkcję czysto użytkową przy jednoczesnym spektakularnym rozwiązaniu architektonicznym. W 2012 r. obiekt został wpisany do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy.

  Adres: pl. Zawiszy.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł