Obelisk dobrego maharadży

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  W czasie II wojny światowej udzielił pomocy polskim dzieciom. Na warszawskiej Ochocie znajduje się skwer i obelisk, który upamiętnia jego działalność.

  Jam Saheb Shri Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja był arystokratą, dyplomatą i maharadżą północno-zachodniego indyjskiego księstwa Nawanagaru. W latach 20. XX w. poznał w Szwajcarii Ignacego Paderewskiego i dzięki tej znajomości do końca życia interesował się losami Polski. W czasie II wojny światowej, w 1941 r. razem z armią Władysława Andersa z terenu ZSRR wyjechały osierocone polskie dzieci do Iranu i stamtąd były przesiedlane do różnych krajów świata. Około 5 tys. z nich trafiło do Indii, a część pod opiekę Dobrego Maharadży, jak zwykli nazywać go podopieczni, wspominając później jego życzliwość i otwartość. W 1942 r. w obecnym stanie Gudźarat, w Balachadi koło Jamnagaru, niedaleko letniej rezydencji maharadży, powstał Polish Children Camp. Maharadża pomagał osobiście, ale także przekonał Izbę Książąt Indyjskich, aby zdecydowała się utrzymać pięćset polskich dzieci do końca II wojny światowej. W Delhi powołano w tym celu Komitet Pomocy Dzieciom Polskim, w którym działali m.in. przedstawiciel rządu indyjskiego, kilkudziesięciu maharadżów oraz polski konsul.
  W 2012 r. na warszawskiej Ochocie skwer potocznie zwany Opaczewskim nazwano imieniem Dobrego Maharadży, a dwa lata później odsłonięto na nim pomnik zaprojektowany przez Marka Moderaua.

  Adres: skwer Dobrego Maharadży.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł