Barykada Września

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pomnik jest najważniejszym upamiętnieniem obrońców Warszawy, którzy zagrodzili drogę do miasta niemieckim oddziałom we wrześniu 1939 r.

  Czołgi 4 Dywizji Pancernej zaatakowały miasto 8 września 1939 r. od strony szosy krakowskiej. Niemcy z marszu próbowali zdobyć Warszawę od strony Ochoty i Woli. Byli tak pewni, że natarcie zakończy się sukcesem, że radio Berlin zdążyło podać informację o zajęciu Warszawy. Kolumna czołgów zatrzymała się jednak na barykadzie, którą Polacy ustawili u zbiegu ul. Grójeckiej i ul. Opaczewskiej. Bronili jej prawie trzy tygodnie, a walki ustały dopiero 27 września, gdy ogłoszono zawieszenie broni, a dzień później w budynku fabryki Skody na Rakowcu podpisano kapitulację Warszawy.
  Betonowy pomnik „Barykada Września” przy ul. Grójeckiej został odsłonięty 12 września 1979 r., z okazji 40 rocznicy obrony Warszawy. Składa się z trzech brył ustawionych w poprzek ulicy w miejscu historycznej barykady. Wszystkie tworzą olbrzymie cyfry odpowiadające datom: po lewej 8.IX – data budowy barykady, pośrodku 1939 – rok obrony Warszawy, po prawej 27.IX – data zawieszenia broni. Boczne części ustawione są równolegle do osi ul. Grójeckiej, a środkowa znajduje się pomiędzy jezdniami. Ważną częścią pomnika jest kamienny bruk, jakim w 1939 r. wyłożona była na tym odcinku Grójecka. Autorem pomnika jest Julian Pałka.

  Adres: ul. Grójecka na wprost ul. Opaczewskiej.