Kościół św. Anny

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pierwszy kościół istniał w tym miejscu już w średniowieczu, ale neorenesansowa kolegiata przy pałacu w Wilanowie powstała w XIX w.


  W XIV w. powstał w tym miejscu pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem św. Leonarda, a w XVI w. kościół drewniany, późnogotycki, z osobną dzwonnicą. Murowaną świątynię ufundował w 1772 r. ówczesny właściciela Wilanowa książę August Adam Czartoryski. Kolegiatę przebudowano w latach 1857-1870 na zlecenie Aleksandry i Augusta Potockich w stylu neorenesansowym, a do nawy głównej dobudowano prezbiterium oraz kaplice Najświętszej Maryi Panny i Świętej Anny. Wzniesiono też kopułę z transeptem. W kaplicy Potockich umieszczono obraz Matki Boskiej Łaskawej i sarkofagi właścicieli Wilanowa w krypcie pod kaplicą. W latach 1799-1831 Aleksandra z Lubomirskich Potocka wyposażyła świątynię w artystyczne przedmioty kultu religijnego, m.in. obraz zwiastowania w ołtarzu głównym.
  W czasie I i II wojny światowej kościół i jego otoczenie zostały zdewastowane. Podczas powstania warszawskiego (1944) w kościele Niemcy przetrzymywali jeńców. Wojnę przetrwały dwa dzwony z osiemnastego wieku, które ukryła okoliczna ludność i obecnie zawieszone są w nowo zbudowanej Dzwonnicy Trzeciego Tysiąclecia. W 1998 r. prymas Józef Glemp podniósł kościół Świętej Anny do godności Kolegiaty Archidiecezji Warszawskiej i powołał Kapitułę Opatrzności Bożej przy Kolegiacie Wilanowskiej. W kościele w każdą niedzielę odprawiana jest msza w intencji Ojczyzny, wprowadzona w 1982 r. przez księży Bogusława Bijaka i Jerzego Popiełuszkę.


  Adres: ul. Kolegiacka 1.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł