Założony został ok. 1840r.

Powstał jako park krajobrazowy na obszarze 43ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Mimo upływu lat, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek.

Park Miejski w Bytomiu

Do ciekawszych gatunków drzew spotykanych w Parku Miejskim i liczących sobie przeważnie ponad 100 lat należą: klon Ginnala, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, wierzba mandżurska, buk pospolity, cis zwyczajny, dąb korkowy. Obwody niektórych pni tych drzew wahają się od 190 do 280cm.

Park ten był niegdyś głównym terenem wypoczynkowym Bytomia. Dla terenu tego zasłużył się przybyły na początku XX wieku z Budapesztu Parkdirektor Koehler, który wprowadził do parku sporo kasztanowców rosnących do dziś. Zarządca współpracujący z architektem w miejscu kawiarenki ,,Pod misiami” utworzył niewielkie zoo.

Restauracja „WIDZI MISIE” w Parku Miejskim w Bytomiu

W jego wschodniej części znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska. Po jej wyburzeniu tuż obok postawiono w 1932 r. istniejący do dziś funkcjonalistyczny Zakład Kąpielowy zaprojektowany przez Carla Schmidta. W głębi parku stoi gmach Urzędu Miejskiego, dawna siedziba Sądu Cywilnego. Na terenie parku znajdował się też drewniany kościół p.w. Św. Wawrzyńca, który spłonął w 1982 r. (Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Zbudowany w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego, a wieża sosnowego). Park zamyka od północnego zachodu zespół malowniczych stawów.

Park Miejski w Bytomiu

Park Miejski będący jedną z wizytówek Śródmieścia jest sukcesywnie rewitalizowany. Na przestrzeni lat wyremontowano dwa stawy leżące w obrębie parku (Staw Północny oraz Staw Południowy). Swoje oblicze zmieniła też uwielbiana przez spacerowiczów Góra Miłości oraz różany zakątek sąsiadujący z kortami tenisowymi.

Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1992r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj