Park Miejski im. Franciszka Kachla

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Założony został ok. 1840r.

  Powstał jako park krajobrazowy na obszarze 43ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Mimo upływu lat, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek.

  Park Miejski w Bytomiu

  Do ciekawszych gatunków drzew spotykanych w Parku Miejskim i liczących sobie przeważnie ponad 100 lat należą: klon Ginnala, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, wierzba mandżurska, buk pospolity, cis zwyczajny, dąb korkowy. Obwody niektórych pni tych drzew wahają się od 190 do 280cm.

  Park ten był niegdyś głównym terenem wypoczynkowym Bytomia. Dla terenu tego zasłużył się przybyły na początku XX wieku z Budapesztu Parkdirektor Koehler, który wprowadził do parku sporo kasztanowców rosnących do dziś. Zarządca współpracujący z architektem w miejscu kawiarenki ,,Pod misiami” utworzył niewielkie zoo.

  Restauracja „WIDZI MISIE” w Parku Miejskim w Bytomiu

  W jego wschodniej części znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska. Po jej wyburzeniu tuż obok postawiono w 1932 r. istniejący do dziś funkcjonalistyczny Zakład Kąpielowy zaprojektowany przez Carla Schmidta. W głębi parku stoi gmach Urzędu Miejskiego, dawna siedziba Sądu Cywilnego. Na terenie parku znajdował się też drewniany kościół p.w. Św. Wawrzyńca, który spłonął w 1982 r. (Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Zbudowany w stylu gotyckim z drewna modrzewiowego, a wieża sosnowego). Park zamyka od północnego zachodu zespół malowniczych stawów.

  Park Miejski w Bytomiu

  Park Miejski będący jedną z wizytówek Śródmieścia jest sukcesywnie rewitalizowany. Na przestrzeni lat wyremontowano dwa stawy leżące w obrębie parku (Staw Północny oraz Staw Południowy). Swoje oblicze zmieniła też uwielbiana przez spacerowiczów Góra Miłości oraz różany zakątek sąsiadujący z kortami tenisowymi.

  Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1992r.