Miechowicka Ostoja Leśna 

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Bytomiu-Miechowicach o powierzchni 305,60 ha, utworzony 25 stycznia 2012 roku, fragment Lasów Bytomskich.

    Miechowicka Ostoja Leśna

    Fragment lasów bytomskichn jest interesujący pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Położony on jest między Miechowicami, Rokitnicą a Stolarzowicami. Lasy Bytomskie są wielogatunkowe i mieszane. Porasta je sosna i świerk z domieszką buka i innych drzew liściastych. W XIX wieku pojawiły się także nasadzenia egzotyczne, z których niektóre przetrwały do dziś.

    Miechowicka Ostoja Leśna

    Całość porasta mieszany las bukowy z domieszką jaworu, dębu, brzozy, modrzewia i świerka z bogatym poszyciem (m.in. 1,5 metrowy okaz wawrzynka wilczełyko). Najstarszy okaz buka ma obwód pnia 508 cm, jest też buk o obwodzie 410 cm i jawor o obwodzie 211 cm.

    Miechowicka Ostoja Leśna

    Za sprawą właścicieli części lasów – rodziny Tiele-Wincklerów, w sąsiedztwie Miechowic pojawiły się między innymi tulipanowce amerykańskie, sosny czarne, sosny wejmutki i limby, grójeczniki japońskie, buki zwisające, chojny kanadyjskiej i żywotniki.

    • ssaki: dzik, jeż europejski, kret, kuna domowa, lis, nietoperze, sarna, wiewiórka
    • ptaki: bażant, bocian biały, dzięcioł duży, gil, kuropatwa, myszołów, rudzik, sikora bogatka, skowronek, słowik rdzawy, sójka, zięba
    • gady: jaszczurka zwinka, padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata
    • płazy: kumak nizinny, ropucha szara, rzekotka drzewna, traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, żaba moczarowa, żaba trawna, żaba wodna
    • kilkaset gatunków owadów

    Przez miechowicki kompleks leśny przepływa Potok Rokitnicki, w jego lewym dopływie znajdują się trzy stawy(Dolina Trzech Stawów) oraz wiele oczek wodnych. Rzeźba terenu została przekształcona na skutek działalności górniczej, w lesie znajdują się zasypane szyby i hałdy.

    Miechowicka Ostoja Leśna

    Lasy porastające okolice Miechowic położone na Wyżynie Śląkiej stanowiły w przeszłości część Puszczy Śląskiej. Zostały jednak znacznie przekształcone i wytrzebione w wyniku działalności na potrzeby przemysłu. Wyrąb drzew odbywał się co najmniej od XIV wieku.

    Miechowicka Ostoja Leśna

    Miechowice wraz z Lasami Miechowicko-Rokitnickimi za czasów Tiele-Wincklerowie zasadzono wiele egzotycznych drzew na terenie lasu miechowickiego. Hubert von Tiele-Winckler w latach 60. XIX przeznaczył część tychże terenów do prywatnych celów rekreacyjnych. W latach 80. XIX wieku wytyczono ścieżki.

    Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Miechowicka Ostoja Leśna (nazwa nawiązuje do bytomskiej „Ostoi Pokoju”) powstał 25 stycznia 2012 roku, został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu nr XXIII/321/12. Utworzono go w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu Lasów Bytomskich, akwenów, polan oraz krajobrazu pogórniczego powstałego po wydobyciu rud cynku, ołowiu i żelaza oraz z uwagi na występujące na tym obszarze siedliska roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową. Obejmuje 305,60 ha terenów należących do Nadleśnictwa Brynek. Po powołaniu zespołu-przyrodniczo-krajobrazowego zrewitalizowano ścieżkę przyrodniczą wokół Trzech Stawów o długości 2,2 km, postawiono przy niej tablice informacyjne. Utworzono ponadto ścieżki przyrodnicze, dydaktyczne, rowerowe i piesze. Nowe ścieżki zostały oficjalnie otwarte 1 grudnia 2012 roku.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł