Czas powstania:

nieznany

Opis cech fizycznych:

nie dotyczy

Opis kontekstów kulturowych:

Staw Herbatka doskonale widoczny jeszcze na mapach z lat 50. ubiegłego wieku, dziś znika w łanach trzciny pospolitej zarastającej jego nieckę. Jednakże niegdyś, kilkadziesiąt lat temu był to niezwykle popularny akwen wodny chętnie odwiedzany przez przez mieszkańców Zagórza (dzielnicy Sosnowca). W letnie popołudnia na brzegiem stawu można było spotkać grupki odpoczywających, kąpiących się, czasem biesiadujących ludzi.

Swoją nazwę Herbatka zawdzięcza specyficznej barwie wody wynikającej z obecności w tym miejscu glinki, bądź też raczej występowaniu rud darniowych. Drugą cechą, wspominaną przez okolicznych mieszkańców była wyjątkowa temperatura akwenu porównywana do „ciepłej herbaty”.

Dziś Herbatka od południa stanowi rozlewisko porośnięte olszami czarnymi. W płytkiej wodzie pomiędzy nimi rosną trawy oraz turzyce, w głębi trzciny – czyniąc to miejsce wyjątkowo urokliwym.

Herbatka i Cioch na mapie z lat 50. XX w.
1 – przystanek autobusowy Zagórze Expo Silesia (ul. Br. Mieroszewskich), 2 – ul. Modrzewiowa, 3 – granica lasu Zagórskiego (szlaban), 4 – Herbatka, 5 – „siostrzana” Herbatka, 6 – „Zielona Herbatka”, 7 – Cioch. Mapa pochodzi ze str. int. mapy.orsip.pl., opis i opracowanie: Artur Ptasiński

Tuż obok, zaledwie kilka metrów na zachód od Herbatki znajduje się drugi staw („siostrzana Herbatka”). I on nie ubłaganie zarasta, jednak jest w nim jeszcze sporo wody. Na środku „siostrzanej” Herbatki znajduje się mała wysepka.

Kolejny staw zagórski – Cioch zlokalizowany jest tuż przy granicy z dąbrowską dzielnicą Staszic. Legenda głosi, że w jego głębinach kryje się szyb tajemniczej kopalni. Cioch niegdyś był, podobnie jak Herbatka, miejscem niedzielnego wypoczynku okolicznej ludności. Nad brzegiem stawu urządzano rodzinne pikniki, łowiono ryby. Tu wypoczywali żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej (11 Pułk Kolejowy z Przemyśla, później 2 Pułk Kolejowy z Inowrocławia).

Dzisiaj nieliczni spacerowicze, odwiedzający Lasek Zagórski obserwują wysychające z roku na rok śródleśne jeziorka.

Dane identyfikacyjne:

województwo ślaskie

Gmina Sosnowiec, Sosnowiec-Zagórze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj