Dwór biskupów krakowskich w Sławkowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  prawdopodobnie XVIII w.

  Opis kontekstów historycznych:

  Przez wieki był częścią do tzw. klucza sławkowskiego, potężnego majątku ziemskiego należącego do biskupów krakowskich. Już w 1244 r. wspominał go Jan Długosz, a za datę lokacyjną miasta przyjmuje się rok 1286. Najważniejsze przykłady sławkowskiej architektury związane są zatem z krakowskimi duchownymi, którzy byli ich fundatorami. Jako pierwszy, dla ochrony dóbr biskupich wzniesiono zamek, który ostatecznie podupadł po kilkukrotnych najazdach.

  Spowodowało to, że nieopodal pomiędzy ruinami zamku a sławkowskim rynkiem, władze biskupie ufundowały dwór, zwany także lamusem. Obiekt o nazwie Lamus potocznie oznaczał przechowalnię różnych rzeczy. W przeciwieństwie do zniszczonego zamku budynek dworu zachował się do dzisiaj w kształcie w jakim go wzniesiono, najprawdopodobniej w XVIII wieku. W zastępstwie zamku, dwór służył biskupom i ich namiestnikom w mieście jako siedziba administracji oraz letnia rezydencja.

  Dwór biskupów krakowskich – lamus w Sławkowie, fot. Bartosz Gawlik

  Opis cech fizycznych:

  Lamus jest podpiwniczony, a do jego wznoszenia użyto ciosów kamiennych co spowodowało, że jego mury są bardzo grube. Obiekt jest budynkiem jednokondygnacyjny zwieńczonym dachem mansardowym. Ten bardzo interesujący typ dachu swój rodowód wywodzi z architektury francuskiej. Jest to dach łamany, który składa się z dwóch części połaci, które charakteryzują się różnym kątem nachylenia. Dolna ma najczęściej znacznie większe nachylenie, czasami niemal pionowe. Przy budowie sławkowskiego dworu zastosowano bardziej popularny i efektowny wariant dachu z czterema połaciami. Górna część połączona z dolną za pomocą gzymsu. Obecnie dach kryty blachą. Zastosowanie dachu mansardowego z charakterystycznymi facjatkami w typie lukarny, pozwoliło zagospodarować poddasze jednokondygnacyjnego dworu na pomieszczenia użytkowe.

  Dwór biskupów krakowskich, fot. Bartosz Gawlik

  województwo: śląskie

  Gmina: Sławków, powiat będziński, region Zagłębie Dąbrowskie

  Lokalizacja w terenie: Sławków, ul. Zamkowa 9 (budynek widoczny od ul. Staropocztowej)

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł