Pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym w Szerzynach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania  – 3 marca 2017 r.

  Opis cech fizycznych

  Pomnik został wykonany przez architekta rzeźbiarza Bogdana Samborskiego z Jasła. Ma on  postać dwóch kamieni piaskowca karpackiego z Lipowicy i Komborni. Na lewej części znajduje się godło Polski i napis: „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na prawym kamieniu tablica inskrypcyjna o treści:

  „W hołdzie bohaterom placówki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Szerzynach, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą systemowi komunistycznemu. Rada i Wójt Gminy Szerzyny. Szerzyny, 3 marca 2017 r.”

  Opis kontekstów historycznych

  Inicjatorem powstania pomnika był Grzegorz Gotfryd Wójt Gminy Szerzyny.Odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się podczas gminnych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Pomnik dedykowany został pamięci Żołnierzy Wyklętych działających w placówce Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Szerzynach.

  Unaocznia przełamane serce narodu w okresie totalitarnego systemu komunistycznego. Podczas otwarcia, w gronie gości znaleźli się parlamentarzyści, historycy, radni wojewódzcy, powiatowi i gminni, wójt gminy i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Swoją obecność podczas uroczystości zaanonsowały także rodziny Żołnierzy Niezłomnych: rodzina Józefa Mitoraja ps. „Sowiński”; rodzina Emila Poręby ps. „Grom” oraz rodzina Władysława Stanuli ps. „Bolek”.

  Dzień ten, był jedną z ważnych lekcji historii, która uczy interpretacji tożsamości, etosu służby i szacunku dla żołnierskiego munduru.

  Miejsce to od czasu powstania co roku gromadzi władze samorządowe i mieszkańców, którzy chcą oddać cześć pamięci Wyklętych. W wydarzeniu także licznie uczestniczy młodzież, której przekazywane są historyczne tradycje regionu.

  Województwo: Małopolskie

  Gmina: Szerzyny

  Bibliografia:

  „Miejsca pamięci narodowej na terenie Gminy Szerzyny”, GCKiCz Szerzyny 2019,