Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Szerzynach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania – wzniesiony w latach 1927-1929

  Opis cech fizycznych

  Świątynia wybudowana według projektu architekta Stanisława Majerskiego, pod nadzorem budowniczego Franciszka Boratyńskiego.

  Obiekt zbudowany został z cegły z dodatkiem kamienia. To świątynia trzynawowa, halowa, posiada krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie, z którego z lewej i prawej strony są umieszczone dwie symetryczne dobudówki – zakrystia i składzik. Przy nawie od frontu znajduje się wieża z dwiema kruchtami z lewej i prawej strony. Na zewnątrz świątynia opięta jest uskokowymi szkarpami. Elewacje boczne posiadają małe ryzality i są zwieńczone szczytami falistymi. Wieża jest częściowo wtopiona w fasadę kościoła i nakryta ostrosłupowym dachem hełmowym. Budowlę nakrywają dachy dwuspadowe i pulpitowe, na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią. Wnętrze nakryte jest sklepieniami krzyżowymi opartymi na gurtach i podpartymi kwadratowymi filarami międzynawowymi. Nawa główna otwiera się do naw bocznych półkolistymi arkadami. Pierwotna polichromia wnętrza o charakterze figuralnym i ornamentalnym, została namalowana w 1945 roku przez artystę Stanisława Szmuca. Odnowiono ją za proboszczowania ks. Adama Ptaka.

  Opis kontekstów historycznych

  Szerzyński murowany obiekt to rzymskokatolicki kościół należący do parafii Szerzyny w diecezji tarnowskiej. Budowla została konsekrowana w 1929 roku przez tarnowskiego biskupa pomocniczego Edwarda Komara.

  Wewnątrz kościoła znajduje się wiele cennych zabytków, które ocalały po pożarze poprzedniego kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych, spalonego po zaprószeniu w nim ognia w 1933 roku. Drewniany kościół usytuowany był w centrum miejscowości, na tzw. Kościelisku.

  Do mających dużą wartość historyczną i architektoniczną dzieł należą: chrzcielnica zwieńczona figurami Jezusa i Jana Chrzciciela nad rzeką Jordan, pokaźne obrazy przedstawiające żywoty świętych, jak też Stefana Uniatyckiego – jednego z właścicieli szerzyńskich dóbr, założyciela miasta Stefanowa. Świątynię zdobią także cenne  cztery ołtarze boczne z rzeźbionymi figurami i obrazami przedstawiającymi postacie aniołów, oraz świętych, czy lichtarze ufundowane jako wota dziękczynne m.in. za otrzymane łaski. W centralnej nawie znajduje się największy ołtarz z zabytkowym obrazem Matki Bożej Różańcowej. W okresie Wielkiego Postu zasłania go równie cenny obraz z Ukrzyżowanym. Do innych zabytków będących we wspomnianym kościele należą też krucyfiksy z Ukrzyżowanym, rzeźbione figury świętych, ambona czy obraz Matki Bożej Szkaplerznej.

  Od wschodniej strony kościoła, centralnie za ołtarzem głównym, znajduje się grób budowniczego kościoła ks. Jana Wszołka. Zdobi go jedna z ostatnich kamiennych figur z postacią św. Szczepana, ocalała po istniejącym do połowy XIX wieku ogrodzeniu dworu. Obiekt otoczony jest murowanym ogrodzeniem.

  Szerzyński kościół był świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla miejscowej ludności.

  Województwo: Małopolskie

  Gmina: Szerzyny

  Bibliografia:

  Tomkowicz Stanisław, „Inwentarz zabytków powiatu jasielskiego”, Kraków 2001,

  Marcin W. Solarz, „W pasmie Liwocza i Brzanki”, Krosno 1998,

  Relacja ustna ks. Adama Ptaka, proboszcza parafii w latach 1994-2015.