DWORSKA OFICYNA W SZERZYNACH

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:

  Wzniesiona na przełomie XVII i XVIII wieku, centralnie na południe od XVI-wiecznego  dworu Ocieskich, Dąbskich, Uniatyckich i Kochanowskich. Budynki dzielił miedzy sobą przestrzenny ogród i sad.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Jest dwukondygnacyjna. Od południowej strony prowadzą do niej drzwi wejściowe na niższą kondygnację, gdzie przez wiele lat wykorzystywana ona była jako kuchnia dla osób korzystających z obiektu. W części tej znajdują się stylizowane podcienia. Ze środkowej części prowadzą schody na piętro. Na tę kondygnację prowadzi też niezależne osobne wejście od strony północnej. Na piętrze znajdują się przestronne pomieszczenia.

  Opis kontekstów historycznych

  Oficyna pełniła pierwotnie funkcję służebną, gdyż mieściły się w niej stałe pokoje dla służby dworskiej z widokiem na południową część Szerzyn. Jak na owe czasy obiekt utrzymujący charakter dworski posiadał bardzo komfortowe warunki mieszkaniowe. Jego grube mury przetrwały zawieruchy I i II wojny światowej.

  W budynku należącym od początku XX wieku do szerzyńskiej parafii, na przestrzeni wielu lat, mieściły się w nim: szerzyński Zarząd Spółki Leśnej, Izba Porodowa (w czasie, gdy obecny Ośrodek Zdrowia był w budowie), pomieszczenia mieszkalne dla księży (gdy w latach 70. i 80. dwór – plebania przechodził remont kapitalny), salki katechetyczne, sala dla chóru parafialnego i młodzieżowych grup parafialnych. Obecnie w oficynie mieszczą się tylko pomieszczenia magazynowe do przechowywania wyposażenia i dekoracji na uroczystości parafialne.

  Obiekt jest dobrze zachowany. Jest świadectwem zamożności właścicieli dworu i wspaniałą wizytówką historyczną zachowaną do lat obecnych.

  Województwo: Małopolskie

  Gmina Szerzyny

  Bibliografia:

  Relacja ks. Adama Ptaka, proboszcza parafii Szerzyny w latach 1994-2015,

  Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Szerzyny na lata 2016-2020.

  „W pasmie Brzanki i Liwocza”, Marcin W. Solarz, Krosno 1998.