Diabelskie kopce w Zawadzie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Z okolic Zawady pochodzi podanie, które można usłyszeć po dziś dzień. Dawno temu żył tutaj Mikołaj Ligęza- kasztelan wiślicki, starosta biecki oraz sekretarz królewski. Był on bardzo bogaty. Przed swoją śmiercią wystawił dla siebie nagrobek w kościele farnym w Bieczu, na chwałę Bogu i na pamiątkę swym potomkom. Zasłynął jako wybitny dowódca armii, strateg, dyplomata, administrator. Był to pan tak zamożny, że utrzymywał własnych żołnierzy na dworze, których wystawiał w każdej potrzebie walki. Często przebywał głównie w Bieczu, rzadziej w Gorlicach czy Zawadzie.

  Nadszedł jednak czas, że Mikołaj Ligęza postanowił w Zawadzie wybudować zamek. Wystawił go ogromnym nakładem pracy, wysiłku i pieniędzy. Ale pewnego dnia do kasztelana zawitał diabeł. Zaciekawiło go, dlaczego kasztelan wiślicki wystawił sobie nagrobek w Bieczu, a nie w Zawadzie. Pan Ligęza nie przestraszył się wizyty diabła- przegonił go święconą wodą. Taka sytuacja powtórzyła się również i następnego dnia. Wówczas rozzłoszczony kasztelan tak chlusnął wodą święconą w diabła, że ten nie zdołał trafić do dziurki od klucza.

  Diabeł nie dawał za wygraną. Ciągle szukał nowych sposobów, by wypędzić i zniszczyć kasztelana. Pewnego dnia mściwy diabeł w czasie burzy chciał spalić jego dom, co mu się nie udało. Dom ten był już poświęcony, więc diabeł ustawił przed zamkiem dwie duże mogiły. Gdy burza ustąpiła, w zamku pana Ligęzy nadal było ciemno, ponieważ okna przysłaniały owe mogiły. Rozzłoszczony kasztelan sprowadzał wielu biegłych ludzi, wróżbitów, by mogiły te zlikwidować, ale na próżno.Aż w końcu pewnego dnia gospodarz zmarł, a wraz z jego śmiercią zniknęły i mogiły, zwane kopcami diabła.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina :Dębica

  Pocztówka z początku XX w.
  Pocztówka z początku XX w.
  Pocztówka z początku XX w.
  Fot. T.Różański.