Ruch Izbica – jeden z najstarszych klubów sportowych Lubelszczyzny

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Ruch Izbica – jeden z najstarszych klubów sportowych Lubelszczyzny – rozwinął się z tzw. „dzikiej drużyny” grającej w piłkę na tarnogórskich błoniach już na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia. Jego zorganizowaną działalność sportową datuje się na rok 1928, kiedy to grupa pracowników Klinkierni w Izbicy, której przewodniczył inż. Zygmunt Paulewicz, utworzyła Klub Sportowy „Klinkiernia Izbica”. W okresie przedwojennym „Klinkiernianka” (czy jak podają inne źródła „Nadwieprzanka”) grała w jednej z trzech grup klasy B i była jednym z czołowych klubów. W 1935 przystąpiła do rozgrywek piłkarskich Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

  Rozwój klubu i rozbudowa obiektów sportowych zostały przerwane przez wybuch II w. św., ale cały czas rozgrywano mecze na tarnogórskich błoniach. Po wojnie błyskawicznie, w przeciągu miesiąca, powstał Kolejarski Klub Sportowy „Ruch Izbica” i pomimo ciężkiej sytuacji materialnej i spustoszeń wojennych rozpoczęły się rozgrywki sportowe. Przybyły jesienią 1946 r. do Izbicy dr Henryk Wolańczyk reaktywował Klub pod nazwą „Nadwieprzanka”, który połączony z drugim miejscowym klubem „Sokół” przyjął nazwę „Naprzód Izbica” (potem „Budowlani”), grając pod patronatem Państwowej Klinkierni i awansując do klasy A.

  Dzięki staraniom m.in. Wolańczyka w Izbicy wybudowano wspaniały stadion z krytą trybuną, masztami na flagi i bieżnią. Stadion ten stał się wizytówką gminy. W lipcu 2021 r. w ramach obchodów 95-lecia istnienia klubu obiekt otrzymał imię Adama Suszka – uzdolnionego wychowanka izbickiego klubu z czasów świetności w latach 60-tych i 70-tych, reprezentanta Polski juniorów a od 1967 r. pierwszego bramkarza Motoru Lublin. W latach największej świetności klubowa drużyna awansowała do III ligi. Talenty zawodników rozwijały się wtedy pod skrzydłem trenerskiej legendy klubu Tadeusza Rysaka. Po „złotej erze” w historii klubu przeplatały się okresy wzlotów i upadków, ale klub działał nieprzerwanie znajdując swoje miejsce pośród drużyn o ugruntowanej marce z dużych ośrodków miejskich. 

  Piłka nożna jest w naszym gminnym sportem, od niemal 100 lat izbicki klub kształci kolejne pokolenia miejscowych zawodników. Historia klubu to historia mieszkańców gminy.

  GKS „Ruch-Izbica”

  Fotografie ze strony internetowej klubu oraz ze strony lubelskapilka.pl:

  LEKSYKON lp @ Adam SUSZEK * 26 lat między słupkami (I) * „Suszek do kadry” – śpiewałem na stadionie X-lecia.

  Zdjęcie: Ruch-Izbica
  Jedno z pierwszych zdjęć klubu, zdjęcie ze strony: lubelskapilka.pl
  Mecz w Izbicy, lata 30-te XX w., zdjęcie: Archiwum Państwowe Zamość
  Zdjęcie: Ruch-Izbica
  Widok na stadion sportowy w Izbicy, zdjęcie: Łukasz Domszy
  Adam Suszek, zdjęcie ze strony: lubelskapilka.pl
  Herb GKS Ruch-Izbica