Ruch Izbica – jeden z najstarszych klubów sportowych Lubelszczyzny

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Ruch Izbica – jeden z najstarszych klubów sportowych Lubelszczyzny – rozwinął się z tzw. „dzikiej drużyny” grającej w piłkę na tarnogórskich błoniach już na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia. Jego zorganizowaną działalność sportową datuje się na rok 1928, kiedy to grupa pracowników Klinkierni w Izbicy, której przewodniczył inż. Zygmunt Paulewicz, utworzyła Klub Sportowy „Klinkiernia Izbica”. W okresie przedwojennym „Klinkiernianka” (czy jak podają inne źródła „Nadwieprzanka”) grała w jednej z trzech grup klasy B i była jednym z czołowych klubów. W 1935 przystąpiła do rozgrywek piłkarskich Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

    Rozwój klubu i rozbudowa obiektów sportowych zostały przerwane przez wybuch II w. św., ale cały czas rozgrywano mecze na tarnogórskich błoniach. Po wojnie błyskawicznie, w przeciągu miesiąca, powstał Kolejarski Klub Sportowy „Ruch Izbica” i pomimo ciężkiej sytuacji materialnej i spustoszeń wojennych rozpoczęły się rozgrywki sportowe. Przybyły jesienią 1946 r. do Izbicy dr Henryk Wolańczyk reaktywował Klub pod nazwą „Nadwieprzanka”, który połączony z drugim miejscowym klubem „Sokół” przyjął nazwę „Naprzód Izbica” (potem „Budowlani”), grając pod patronatem Państwowej Klinkierni i awansując do klasy A.

    Dzięki staraniom m.in. Wolańczyka w Izbicy wybudowano wspaniały stadion z krytą trybuną, masztami na flagi i bieżnią. Stadion ten stał się wizytówką gminy. W lipcu 2021 r. w ramach obchodów 95-lecia istnienia klubu obiekt otrzymał imię Adama Suszka – uzdolnionego wychowanka izbickiego klubu z czasów świetności w latach 60-tych i 70-tych, reprezentanta Polski juniorów a od 1967 r. pierwszego bramkarza Motoru Lublin. W latach największej świetności klubowa drużyna awansowała do III ligi. Talenty zawodników rozwijały się wtedy pod skrzydłem trenerskiej legendy klubu Tadeusza Rysaka. Po „złotej erze” w historii klubu przeplatały się okresy wzlotów i upadków, ale klub działał nieprzerwanie znajdując swoje miejsce pośród drużyn o ugruntowanej marce z dużych ośrodków miejskich. 

    Piłka nożna jest w naszym gminnym sportem, od niemal 100 lat izbicki klub kształci kolejne pokolenia miejscowych zawodników. Historia klubu to historia mieszkańców gminy.

    GKS „Ruch-Izbica”

    Fotografie ze strony internetowej klubu oraz ze strony lubelskapilka.pl:

    LEKSYKON lp @ Adam SUSZEK * 26 lat między słupkami (I) * „Suszek do kadry” – śpiewałem na stadionie X-lecia.

    Zdjęcie: Ruch-Izbica
    Jedno z pierwszych zdjęć klubu, zdjęcie ze strony: lubelskapilka.pl
    Mecz w Izbicy, lata 30-te XX w., zdjęcie: Archiwum Państwowe Zamość
    Zdjęcie: Ruch-Izbica
    Widok na stadion sportowy w Izbicy, zdjęcie: Łukasz Domszy
    Adam Suszek, zdjęcie ze strony: lubelskapilka.pl
    Herb GKS Ruch-Izbica