Pierwsza cerkiew prawosławna w Peresołowicach wzmiankowana jest w r. 1578. W 1770 r. została wzniesiona nowa, drewniana świątynia unicka (nie jest pewne czy na miejscu poprzedniej). Obok cerkwi do połowy XIX w. chowano zmarłych, po 1875 r. grzebano tu tylko osoby zasłużone dla parafii, a główną nekropolią parafialną ludności unickiej i prawosławnej stał się cmentarz w sąsiednich Dobromierzycach. Cerkiew uległa zniszczeniu podczas I w. św., a jej teren był użytkowany jako pastwisko.

Na terenie przycerkiewnej nekropolii zachowały się 3 kamienne nagrobki, z dwiema inskrypcjami w języku polskim: najstarszy z 1827 r. na grobie Jana Terleckiego ma postać obelisku na postumencie, dekorowanym płytą z gzymsem i trójkątnymi tympanonami, inskrypcja na ścianie postumentu; drugi na grobie zmarłej w 1836 r. Bronisławy z Terleckich Radziejowskiej to obelisk na niewysokim postumencie – obie części są oddzielone płytą, inskrypcja na ścianie postumentu; trzeci – najwyższy – to postument zwieńczony krzyżem, postument przykryty płytą, krzyż o ramionach dekorowanych żłobieniami i listwami, ustawiony na podobnie zdobionym cokoliku, inskrypcji brak – w ścianie postumentu wnęka po tablicy inskrypcyjnej.

Edyta Repeć

Nagrobki na dawnym cmentarzu przycerkiewnym w Peresołowicach, zdjęcie: Joanna Laskowska
Nagrobki na dawnym cmentarzu przycerkiewnym w Peresołowicach, zdjęcie: Joanna Laskowska
Jeden z trzech zachowanych nagrobków na dawnym cmentarzu przycerkiewnym w Peresołowicach, zdjęcie: Joanna Laskowska
Fragment jednego z trzech zachowanych nagrobków na dawnym cmentarzu przycerkiewnym w Peresołowicach, zdjęcie: Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj