Stowarzyszenie Teatralne Legion

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Stowarzyszenie działa od 2007 roku, jednak grupa twórców Legionu organizuje warsztaty artystyczne w Kórniku od 2004 roku.

  Stowarzyszenie Teatralne Legion – organizacja pożytku publicznego – za cel stawia sobie między innymi popularyzację historii i teraźniejszości miasta Kórnik oraz promocję Zamku i rodów jego dawnych właścicieli. Realizuje go wystawiając autorskie spektakle, sceny faktu z życia i działalności magnackich rodów Działyńskich i Zamoyskich. W kilkunastoletniej historii zespołu teatralnego wiele jest więc przedstawień nawiązujących do historii, ale twórcom nie obce są też formy takie jak kabaret czy musical. Praca w stowarzyszeniu jest okazją do spotkań zawodowych artystów współpracujących ze sobą od lat z amatorami i nowymi adeptami sztuki teatralnej pragnącymi uczyć się od doświadczonych twórców. Legionowi nie obca jest też działalność wydawnicza. Ma w swoim dorobku również organizację kilku wystaw i ogólnopolskiego pleneru malarskiego z inspiracji dziełami Kajetana Kielisińskiego, w 170 rocznicę jego śmierci.

  Legion towarzyszy ze swoimi spektaklami ważnym wydarzeniom na terenie gminy Kórnik, ale także doskonale promuje swój region na terenie kraju i poza jego granicami.

  Sami artyści tak opisują swoją działalność: Co wyróżnia nasz Legion od innych offowych teatrów polskich? Repertuar. Zawsze po coś i o czymś. Idziemy pod prąd mody, dając młodym adeptom kontakt z tekstem wartym wystawienia, z ideą i myślą, która kiełkuje w naszych odbiorcach, tworząc własne sądy i przemyślenia. Toteż często po spektaklach Legionu „wybuchają” spontaniczne dyskusje i rozmowa z widzami, chcącymi wiedzieć więcej, uzupełnić wypowiedź sceniczną, podzielić się własnym zdaniem. To takie rzadkie zjawisko na deskach scen zawodowych, odgrodzonych od widza i zamkniętych wydzieloną przestrzenią i kurtyną; gdzie się „gra”, nie przeżywa czy przekazuje; „odtwarza”, nie tworzy trampolinę do nowych znaczeń. W zmodyfikowanej wersji czujemy się niejako następcami teatru rapsodycznego, o którym pisał Karol Wojtyła: „Słowo, w którym się przede wszystkim głosi pewne prawdy, pewne idee, pewne struktury, a nie uważa się go przede wszystkim za towarzysza akcji – sprawia, że przedstawienia rapsodyczne nie mają charakteru zasadniczo fabularnego, ale mają charakter zasadniczo ideowy.

  Stowarzyszenie Teatralne Legion powstało formalnie w 2007 roku. Jednak już od 2004 roku Wojciech Kopciński i Anna Łazuka-Witek organizowali warsztaty artystyczne w Kórniku. Spotykali się na nich artyści związani, tak jak Kopciński, ze Sceną Salezjańską oraz młodzież z kórnickich szkół.

  W pierwszym okresie działalności zespół skupiał się na propagowaniu twórczości artystów emigracyjnych wystawiając spektakle poetycko-muzyczne: „Erinnerungen”, „Labirynt”, „Kreuzfeuer”, czy też „Anioł w knajpie” emigracyjnej poetki Beaty Obertyńskiej.

  Przez kilka lat z rzędu prezentował też w Polsce i w Niemczech „Pasję”/”Leiden” z muzyką Andrew Lloyd Webbera.

  W kolejnych latach przyszedł czas na autorskie musicale „Zakórnikowani” i „Kórnikpleks” oraz koncerty tematyczne: „Wspomnienie” z epoki „dzieci kwiatów”, cykl „Klimaty”, piosenki Jacka Kaczmarskiego i Włodzimierza Wysockiego, spektakl muzyczny „Zaczekaj” z tekstami Edwarda Stachury, muzyczno-satyryczny „Kabaret”, oraz wieńczący dziesięciolecie Legionu koncert „Teatr na dychę!”.

  W dorobku zespołu znajdziemy kilkadziesiąt artystycznych wydarzeń, w tym między innymi tytuły: „Kto da więcej? Licytacja Zakopanego”, „Dar i zmaganie. Walka o Morskie Oko. Władysław hrabia Zamoyski i jego Górale”, „Strzał. Rzecz o Edwardzie hrabim Raczyńskim”, „Szkoła życia”- o Szkole Domowej Pracy Kobiet Generałowej Jadwigi Zamoyskiej, na podstawie listów uczennic do Generałowej,   „Klaudyna Potocka – opiekunka i muza poetów”, Wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej „Pisanie życiorysu”, „Była taka szkoła. Dzieło generałowej Jadwigi Zamojskiej”, „Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Noblistki”, z inscenizacją wierszy Wisławy Szymborskiej, „Mickiewicz w Wielkopolsce”, „Ławeczka”, happening z okazji odsłonięcia ławeczki Wisławy Szymborskiej, „Dziwny Hrabia”, „Szachy” Jana Kochanowskiego – przedstawienie plenerowe, „Rzeczpospolita Kórnicka” scena faktu oparta na wspomnieniach dr. Stanisława Celichowskiego „Wyprawa zbąszyńska”, „Licytacja stulecia! Zakopane za centa!”, wg reportażu Henryka Sienkiewicza, w 130 rocznicę licytacji dóbr zakopiańskich i 110 rocznicę Trybunału Kasacyjnego w Wiedniu, „Głowa Rodziny – Z życia hrabiostwa Działyńskich. W 160 rocznicę śmierci hrabiego Tytusa Działyńskiego”. Artyści Legionu przygotowują inscenizacje towarzyszące nocnemu zwiedzaniu Zamku Kórnickiego podczas Kórnickich Dni Nauki, a od 3 lat w okresie Bożego Narodzenia prezentują program z kolędami.