Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Powstał w 2008 roku.

  Działający pod egidą Kórnickiego Ośrodka Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Władysie” jest wizytówką Kórnika. Muzyką i tańcem bawi, wzrusza, ale przede wszystkim odkrywa na nowo tradycje i folklor. Prężnie działa i propaguje lokalną oraz narodową kulturę w Polsce i na świecie.  Obecnie Zespół składa się z 4 grup:

  • I grupa dziecięca początkująca,
  • II grupa dziecięca zaawansowana,
  • III grupa młodzieżowa,
  • IV grupa dorosła.

  Łącznie zespół tworzy 70 osób.

  Pomysłodawcą założenia zespołu był dyrektor Kórnickiego Ośrodka Kultury Sławomir Animucki wraz z Małgorzatą Wyspiańską i Romanem Matysiakiem. Pierwsze stroje zostały uszyte na wzór strojów ludowych, pochodzących z Kórnika. Przez długi okres swojego działania zespół uzbierał bogaty repertuar opracowań melodii i tańców pochodzących z regionów: Wielkopolski, Lubelszczyzny, Kaszub, Opoczna, Spiszu, Krakowa, Księstwa Warszawskiego i okresu międzywojennego (Stary Poznań).

  Większość opracowań choreograficznych została wykonana przez dr Dariusza Szydlewskiego, a aranżacje muzyczne wykonał Przemysław Marcyniak. Dzięki wsparciu Pani Bożeny Kiełtyki zespół wyjeżdża na warsztaty artystyczne do Dźwirzyna. Za czasów funkcjonowania Gimnazjum im. Władysława Hrabiego Zamoyskiego w Kórniku, z inicjatywy Pani Dyrektor Marzeny Dominiak, została stworzona taneczna grupa młodzieżowa, a zespół zyskał nowe stroje z okresu Księstwa Warszawskiego oraz człon w nazwie zespołu „Władysie” (od nazwiska patrona kórnickiego gimnazjum). Pozostała większość strojów ludowych została wówczas wykonana przez Bartosza Gzyla.

  Zadbano też o zatrudnienie znakomitych instruktorów, których umiejętności przekazania wiedzy i techniki tanecznej umożliwiły podniesienie poziomu i prestiżu całego zespołu. Na przestrzeni lat techniką i choreografią tańców zajmowali się: Małgorzata Wyspiańska, Mariusz Zielski, Bartosz Gzyl, Nicol Krzyżanek, a obecnie Marcin Naskręt. Kierownikiem zespołu i instruktorem wokalnym jest Krystyna Polachowska – pedagog i wieloletni kierownik ZPiT Strzecha w Trzemesznie.

  ZPiTZK „Władysie” uczestniczył w licznych Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Bułgarii, Chorwacji, Czechach i Polsce, stając się „kulturową wizytówką” Miasta i Gminy Kórnik. W sierpniu 2019 r. wziął udział w warsztatach taneczno-wokalnych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł