Spektakl Kominiarz i Młynarz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1936 r. – premiera spektaklu, 2021 r. – „premiera” po latach.

  Spektakl „Kominiarze i Młynarze” zostały wystawione po raz pierwszy w jednej z gospód w Zelgnie w 1936 r. Został on przygotowany przez mieszkańców wioski. Autorem scenariusza spektaklu był Jan Nepomucen Kamiński z Lwowa. Sztuka opowiada o konflikcie dwóch rodzin i nieszczęśliwej miłości. W zapiskach i kronice OSP jest zanotowane iż spektakl został przygotowany w 1936 r. przez mieszkańców Zelgna w ówczesnej Gospodzie Franciszka Arenta, po to aby wspomóc finansowo rodzimą jednostkę. Wydarzenie zostało również upamiętnione fotografii z 1936 roku.

  W wyniku prac historycznych lokalnych liderów odnaleziono scenariusz i kontekst wystawienia spektaklu w Zelgnie. Podjęto decyzję odtworzenia spektaklu w ramach projektu „Zapomniany spektakl – 85 lat po premierze”. W przygotowanie spektaklu wzięli udział mieszkańcy Zelgna i okolic. Łącznie zebrano grupę 7 aktorów, osoby które pomagały scenariusz i scenografię. Grupa ta uczestniczyła w warsztatach aktorskich i scenograficznych i konsultacjach historycznych. Spektakl odbył się 8 października 2021 o godz. 18.00 w Sali widowiskowo-sportowej w SP Zelgnie. Został on nagrany i można zobaczyć na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=OQriLec0fG8&t=1131s

  Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest pani Jolanta Pawełczyk- bibliotekarka z Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. Spektakl okazał się nowym elementem, który wzbogaca życie kulturalno-społeczne mieszkańców Zelgna i całej Gminy Chełmża i wpisał się w stały repertuar lokalnych aktorów. Jest on wystawiany na obszarze całej gminy. Zdaniem mieszkańców jest to nowy element, z którego są dumni i mają nadzieje, że stanie się ważnym wyróżnikiem.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł