2005 r. – powstaje inicjatywa utworzenia Miejsca Pamięci i Kopca; 2008 r. – powstał mur i ustawiono krzyż oraz głaz z wmurowaną tablicą pamiątkową, 2021 – wzniesiony zostaje Kopiec „Ziemia Polaków”.

Miejsce Pamięci i Kopiec „Ziemia Polaków” znajduje się w Kończewicach przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 551 z drogą krajową nr 91. Jest to miejsce-symbol, upamiętniające bohaterów, miejsca walki, męczeństwa i chwały. Organizowane są tu uroczystości patriotyczne, rocznicowe oraz święta państwowe. Budowla Kopca  podobna jest do już istniejących w kraju tego rodzaju budowli. Korpus kopca jest w kształcie wzniesienia – ściętego stożka o średnicy 25 m u podstawy i wysokości 8 m.

Miejsce Pamięci i Kopiec „Ziemia Polaków” powstał z inicjatywy lokalnych kombatantów, a głównym pomysłodawcą był mieszkaniec Kończewic Lucjan Bytniewski. W 2007 r. powołano Stowarzyszenie Budowy Kopca „Ziemia Polaków”, które miała za zadanie koordynację powstania tego miejsca.

Do tej pory powstał Mur Pamięci, krzyż oraz głaz z wmurowaną tablicą pamiątkową, upamiętniającą Jana Pawła II i sama budowla Kopca „Ziemia Polaków”.  W Murze Pamięci gromadzona jest w workach ziemia z miejsc bitew, w których polegli polscy żołnierze. Ziemia jest zbierana przez mieszkańców Gminy Chełmża. Do 11 listopada 2020 r. zgromadzono ziemie z prawie 200 miejsc. Miejsce odgrywa ważną rolę dla lokalnej społeczności. Odbywają się tu uroczystości związane ze świętami państwowymi.