Zabytkowa lipa w Walimiu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Lipa drobnolistna z Walimia, przy ulicy Kilińskiego, jest ujęta w rejestrze pomników przyrody. Obwód pnia mierzy około 540 cm, wysokość 22 m. Jej wiek szacuje się na około 240 lat. W ostatnich latach gmina wykonała prace konserwujące, dzięki czemu jeszcze długo będzie można cieszyć się widokiem tego zabytkowego drzewa.

  Zabytkowa lipa jest cudem przetrwania, ponieważ ze względu na dużą średnicę pnia już na początku XX wieku uznawano ją za zabytkową o wieku 500 lat. Zachowano ją nawet w czasie przedwojennej przebudowy i wykonania prac brukarskich, pozostawiając dla niej fragment nienaruszonej ziemi i otaczając ją barierką ochronną. Stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów ówczesnego Walimia i obiektem miejscowych legend. Dopiero współczesne badania wykazały, że lipa jest znacznie młodsza i obecnie ma około 240 lat.

  fot. Zabytkowa lipa
  Zabytkowa lipa

  Pomimo tego pamięta czasy, kiedy w Hamburgu powstała pierwsza w Niemczech kasa oszczędnościowa zwana Sparkasse. W tym czasie w warszawskim Pałacu Radziwiłłów miała miejsce prapremiera opery Nędza uszczęśliwiona z tekstem Franciszka Bohomolca (przerobionym na libretto operowe przez Wojciecha Bogusławskiego) i z muzyką Macieja Kamieńskiego (spolonizowanego Słowaka) – co zapoczątkowało rozkwit polskiej opery narodowej. To także czasy, kiedy Prusy wypowiedziały wojnę Austrii, a w Warszawie zaczęto regularnie robić pomiary meteorologiczne. Aby było ciekawiej w czasie, kiedy lipa ledwo wyrosła wynaleziono szczoteczkę do zębów.

  Prace konserwacyjne z ostatnich lat polegały na wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych. W ramach zadania usunięty został posusz i założone wiązania elastyczne, co w znaczny sposób przedłuża żywotność pomnika. Inwestycja została zrealizowana z dotacji Wojewody Dolnośląskiego oraz ze środków budżetowych Gminy Walim. Prace wykonała specjalistyczna firma, posiadająca uprawnienia do zabiegów pielęgnacyjnych na pomnikach przyrody.

  fot. Zabytkowa lipa w Walimiu
  Zabytkowa lipa w Walimiu, pocztówka z okresu 2 wojny światowej
  fot. Zabytkowa lipa w Walimiu
  Zabytkowa lipa w Walimiu, rys. Rudolf Kraft, rysunek z okresu przedwojennego