Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    2008 r. – pierwszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.

    Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to wydarzenie cykliczne, organizowane w okresie letnim. Głównym organizatorem jest Gmina Chełmża i Centrum Inicjatyw Kulturalnych. Podczas turnieju organizacje kobiece prezentują swoje produktu i rywalizują o miano najlepszego Koła w Gminie Chełmża. Główny konkurencje to: scenka kabaretowa, śpiew, taniec, kulinaria/produkt lokalny i sprawność. Wygrane Koło otrzymuje nagrodę. Wydarzenie organizowane jest w Centrum Kultury i Tradycji w miejscowości Zelgno. Wydarzenie ma charakter otwarty. Uczestnicy mogą zapoznać się ze stoiskiem KGW, spróbować produkty kulinarne, uczestniczyć w warsztatach lub wysłuchać zespołów folklorystycznych.

    W Gminie Chełmża znajduje się 24 sołectw. Cechą charakterystyczną tej gminy jest obecność i aktywność w każdej wsi Koła Gospodyń Wiejskich. Część z nich swoją działalność kulturalno-społeczną rozpoczęły już w latach 20. XX wieku. Posiadając tak aktywne i zorganizowane Koła Gospodyń Wiejskich zaproponowano zorganizowanie spotkania, wymiany doświadczeń i rywalizacji.
    Pierwszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich odbył się w 2008 r. w Kończewicach. Udział w tym wydarzeniu wzięło osiem sołectw. Prezentowana była historia poszczególnych wiosek, działalność Kół Gospodyń Wiejskich i innych mieszkańców, produkty kulinarne i repertuar artystyczno-kulturalny. Mieszkańcy gminy podkreślają, że turniej daje impuls do różnorodnego działania, a wygrana którejkolwiek konkurencji związana jest z lokalnym prestiżem.