Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  2008 r. – pierwszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich.

  Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to wydarzenie cykliczne, organizowane w okresie letnim. Głównym organizatorem jest Gmina Chełmża i Centrum Inicjatyw Kulturalnych. Podczas turnieju organizacje kobiece prezentują swoje produktu i rywalizują o miano najlepszego Koła w Gminie Chełmża. Główny konkurencje to: scenka kabaretowa, śpiew, taniec, kulinaria/produkt lokalny i sprawność. Wygrane Koło otrzymuje nagrodę. Wydarzenie organizowane jest w Centrum Kultury i Tradycji w miejscowości Zelgno. Wydarzenie ma charakter otwarty. Uczestnicy mogą zapoznać się ze stoiskiem KGW, spróbować produkty kulinarne, uczestniczyć w warsztatach lub wysłuchać zespołów folklorystycznych.

  W Gminie Chełmża znajduje się 24 sołectw. Cechą charakterystyczną tej gminy jest obecność i aktywność w każdej wsi Koła Gospodyń Wiejskich. Część z nich swoją działalność kulturalno-społeczną rozpoczęły już w latach 20. XX wieku. Posiadając tak aktywne i zorganizowane Koła Gospodyń Wiejskich zaproponowano zorganizowanie spotkania, wymiany doświadczeń i rywalizacji.
  Pierwszy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich odbył się w 2008 r. w Kończewicach. Udział w tym wydarzeniu wzięło osiem sołectw. Prezentowana była historia poszczególnych wiosek, działalność Kół Gospodyń Wiejskich i innych mieszkańców, produkty kulinarne i repertuar artystyczno-kulturalny. Mieszkańcy gminy podkreślają, że turniej daje impuls do różnorodnego działania, a wygrana którejkolwiek konkurencji związana jest z lokalnym prestiżem.