Kapliczka świętej Agaty w Sejnach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Kapliczka świętej Agaty wzniesiona została około roku 1789.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Jednym z ciekawszych, choć niedużych zabytków w Sejnach jest kaplica św. Agaty, patronki miasta, chroniącej jego mieszkańców od pożarów. Kaplica została zbudowana około 1789 roku.

  Jest to niewielka murowana budowla na podstawie kwadratu o dwóch bocznych zaokrąglonych oknach i z namiotowym dachem. Na szczycie dachu w 1828 roku umieszczono wykonaną w drewnie lipowym figurę św. Agaty, również wewnątrz znajduje się jej obraz pochodzący z połowy XVIII w. wiszący na niewielkim ołtarzykiem.

  Wokół kaplicy znajduje się kute ogrodzenie wykonane przez miejscowych rzemieślników w 1904 r. Kaplica jest zadbana i regularnie restaurowana, wszak to właśnie św. Agata jest patronką Sejn i tak jak dawniej ma chronić to miasto od pożarów i innych nieszczęść.

  Walory historyczne i architektoniczne kaplicy zostały docenione przez wpis do rejestru zabytków w 1983 roku.

  Opis kontekstów historycznych

  Święta Agata urodziła się około 235 roku na Sycylii. Pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Niestety jej życie splata się z latami rządów cesarza rzymskiego Decjusza, który za swego panowania dość gorliwie i bezwzględnie zwalczał wszelkie religie monoteistyczne, ze szczególnym naciskiem na chrześcijanizm. Św. Agata po przyjęciu wiary chrześcijańskiej postanowiła żyć w dziewictwie i z tego powodu odrzuciła rękę namiestnika Sycylii Kwincjana. Przy kolejnej fali prześladowań Kwincjan mszcząc się za odrzucenie jego zalotów wskazał jako jedną z pierwszych ofiar właśnie Agatę. Postawiono ją przed sądem i poddano torturom, m.in. obcięto jej piersi. Tortury przerwano niespodziewanie gdy nastąpiło trzęsienie ziemi, upatrywano w tym karę Bożą za to co uczyniono wobec Agaty. Ostatecznie poniosła ona śmierć 5 lutego 251 roku kiedy rzucono jej umęczone ciało na rozżarzone węgle.

  Rok po tych wydarzeniach nastąpił wielki wybuch wulkanu Etny, gorąca lawa nie zalała jednak miasta ale zatrzymała się tuż przed nim. To cudowne ocalenie przypisywano Agacie, nawet poganie uważali że to właśnie dzięki wstawiennictwu Agaty uniknięto niechybnej śmierci w płomieniach. Jej relikwie umieszczono w przepięknym relikwiarzu który znajduje się w Katanii, a dniu rocznicy jej śmierci relikwiarz jest obwożony po mieście w uroczystej procesji.

  Święta Agata jest patronką amazonek i chroni od ognia, ku jej czci święci się wodę i sól, którą wrzuca się do ognia aby w razie zagrożenia odwróciły ten żywioł od zabudowań. Ta właśnie protekcja świętej miała znaczący wpływ na budowę kaplicy jej poświęconej, gdyż w XVIII wieku Sejny nawiedzane były wielokrotnie przez dość dotkliwe pożary.

  Pod koniec XX wieku kapliczka i figura zostały gruntownie odrestaurowane.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł