Kościół w Berżnikach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Kościół wybudowano z początkiem XIX wieku.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Budowę drewnianego kościoła w Berżnikach w gminie Sejny ukończono w roku 1819. Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica z połowy XIX wieku. Całość otoczona jest murem z bramą i dwoma drewniano– murowanymi kapliczkami z połowy XIX wieku.

  Parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest budowlą trójnawową, pokrytą blachą miedzianą. W kościele są trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP z XVIII wieku (w zwieńczeniu – obraz ukrzyżowanego Chrystusa). W ołtarzu bocznym po lewej stronie wisi obraz MB Niepokalanej oraz figury MB Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu. W bocznym ołtarzu po stronie prawej umieszczono obraz Chrystusa (XVIII wiek) oraz figury MB Niepokalanej i św. Antoniego Padewskiego.

  Parafia dysponuje miejscami noclegowymi dla pielgrzymów i zaprasza na pielgrzymki, a także oazę, ruchy kościelne, jak i turystów.

  Świątynia wpisana jest do rejestru zabytków.

  Opis kontekstów historycznych

  Parafię w Berżnikach erygowano w 1447. Obecny kościół zbudowano na początku XIX wieku (budowę ukończono w roku 1819). Po odrestaurowaniu został konsekrowany w roku 1888.

  W latach 1986–1989 przeprowadzono remont wież, dachu i frontonu oraz odmalowano kościół od zewnątrz. W 1994 odremontowano zabytkową plebanię.

  19 maja 2013 w kościele odsłonięto tablicę upamiętniającą urodzonego w Berżnikach Mariana Piekarskiego – żołnierza Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywatelskiej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość znanego z przeprowadzenia akcji uwolnienia 6 żołnierzy przetrzymywanych przez UB w suwalskim więzieniu.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł