Czas powstania

Stanisław Skotnicki herbu Bogoria, znany potem jako Grzmot-Skotnicki, urodził się 13 stycznia 1894 roku w Skotnikach. Zmarł 19 września 1939 roku w Tułowicach.

Opis cech fizycznych

Stanisław Skotnicki herbu Bogoria pochodził ze Skotnik koło Sandomierza. Był synem Maksymiliana, dziedzica majątku Skotniki, i Wandy z Russockich. Od 1914 roku posługiwał się przydomkiem Grzmot, który z czasem stał się nierozdzielnym członem jego nazwiska. Pozostaje w pamięci lokalnej jako legionista Piłsudskiego, generał brygady Wojska Polskiego, poległy we wrześniu 1939 roku.

Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Skotnikach oraz na tablicy pamiątkowej na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Skotnikach. Był patronem samborzeckiej kawalerii, kiedy istniała w Samborcu w XXI wieku reaktywowana stadnina koni. Gmina Samborzec w 2018 roku wydała broszurę poświęconą jego pamięci. Generał pozostaje dla mieszkańców gminy Samborzec najbardziej rozpoznawalną postacią historyczną pochodzącą z tych okolic. Także wiele osób z jego rodziny znacznie zasłużyło się w walce o Polskę.

Opis kontekstów historycznych

Stanisław Grzmot Skotnicki urodził się 13 stycznia 1894 w rodzinnym majątku Skotniki, w powiecie sandomierskim. Po ukończeniu Szkoły Handlowej w Radomiu w 1912 roku, rozpoczął studia w Akademii Handlowej w Sankt Gallen w Szwajcarii, gdzie studiował do 1914 roku. Należał do Związku Strzeleckiego, ukończył Oficerską Szkołę Strzelecką w Stróży i w 1913 roku został komendantem oddziału Związku Strzeleckiego w St. Gallen.

Na wieść o wybuchu wojny, powrócił do kraju, zameldował się w Oleandrach. Był członkiem patrolu Władysława Beliny-Prażmowskiego, tzw. „siódemki Beliny”, który w nocy z 2 na 3 sierpnia 1914 roku jako pierwszy przekroczył granicę zaboru austriackiego z zaborem rosyjskim. 6 sierpnia wrócił do Krakowa i razem z Pierwszą Kompanią Kadrową wyruszył do Kongresówki.  9 października 1914 został mianowany podporucznikiem i objął funkcję adiutanta płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego.

Służył w 1 pułku ułanów Legionów Polskich, dowodząc w nim kolejno plutonem i szwadronem. Brał udział w walkach nad Nidą, w rejonie Nowego Korczyna, pod Szczytnikami, Lublinem, Kostiuchnówką i Trojanówką. Razem z całym oddziałem Beliny-Prażmowskiego walczy pod Krzywopłotami, Wolbromiem i Uliną Małą. Następnie walczył na Podhalu pod Limanową, Nowym Sączem i w kilkudniowej bitwie pod Łowczówkiem. Ubezpieczał też, wraz ze swoim szwadronem, przemarsz piechoty legionowej w kierunku Łodzi i Częstochowy. 5 marca 1915 został mianowany porucznikiem w kawalerii. W maju tego roku walczył na rodzinnej Sandomierszczyźnie.

W lutym i marcu 1917 roku wykładał musztrę na kawaleryjskim kursie oficerskim w Ostrołęce. Latem tego roku, po kryzysie przysięgowym, został początkowo internowany w obozie w Szczypiornie (zataił stopień oficerski), a od 20 lipca tego roku w Niemczech: Havelberg, Rastadt i Werl. Zwolniony 14 października 1918 roku wrócił do kraju.  

W listopadzie 1918 roku odtwarzał swój macierzysty pułk (późniejszy 1 pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego), w którym brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej. 17 grudnia 1918 roku został przyjęty do Wojska Polskiego z zatwierdzeniem awansu na rotmistrza.

Jesienią 1919 roku został skierowany do Oficerskiej Szkoły Jazdy w Warszawie, a następnie do Aplikacyjnej Szkoły Kawalerii w Saumur we Francji. 11 czerwca 1920 roku został zatwierdzony w stopniu podpułkownika, w kawalerii, w grupie oficerów byłych Legionów Polskich. Od sierpnia 1920 roku dowodził 8 Brygadą Jazdy, a później 2 Dywizją Jazdy.

Od 1 maja do 1 lipca 1921 roku był słuchaczem Kursu Wyższych Dowódców w Warszawie. W latach 1921–1924 pełnił służbę na stanowisku głównego instruktora w Centralnej Szkole Kawalerii w Grudziądzu. 3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu podpułkownika, a 31 marca 1924 roku mianowany pułkownikiem. W latach 1924-1927 dowodził 15 Pułkiem Ułanów Poznańskich. W czasie przewrotu majowego 1926 roku opowiedział się po stronie rządowej.

15 lipca 1927 roku został mianowany dowódcą 9 Samodzielnej Brygady Kawalerii, w 1932 roku przemianowanej na Brygadę Kawalerii „Baranowicze”. 24 grudnia 1929 roku Prezydent RP Ignacy Mościcki awansował go na generała brygady. Wiosną 1937 roku objął dowództwo Pomorskiej Brygady Kawalerii, którą dowodził w 1938 roku podczas akcji na Zaolziu.

Wolny czas Grzmot-Skotnicki poświęcał działalności społecznej. Był prezesem Zarządu Okręgu Polskiej Macierzy Szkolnej i Wschodnio-Kresowego Klubu Jazdy. Uprawiał różne sporty, świetnie odnajdywał się w życiu towarzyskim.

We wrześniu 1939 dowodził Grupą Osłonową „Czersk” i Pomorską Brygadą Kawalerii w składzie Armii „Pomorze”. W bitwie nad Bzurą dowodził oddziałem piechoty, na czele którego następnie przebijał się do Warszawy. 18 września, ranny pod Tułowicami, dostał się do niewoli niemieckiej, zmarł następnego dnia rano. Pochowany w miejscu zgonu, w 1940 roku ekshumowany przez miejscową ludność i przeniesiony na cmentarz w Janówku, ekshumowany ponownie w 1952 roku i przeniesiony na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie.

Stanisław Grzmot-Skotnicki był dwukrotnie żonaty. W 1919 roku ożenił się ze Stefanią z domu Calvas (1886–1934), rozwiedzioną z Bolesławem Wieniawa-Długoszowskim. Miał z nią dwoje dzieci: Stanisława Gustawa (1920–2003) i Stefanię Wandę (1921–1994). Drugą żoną była Maria Karczewska (1898–1993).

Pamięć o generale przetrwała szczególnie na ziemi sochaczewskiej. W zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie znajdują się pamiątki przekazane przez syna generała, m.in. naramiennik od munduru, order Virtuti Militari oraz medalik. W 1980 roku odsłonięto w Tułowicach tablicę pamiątkową w pobliżu miejsca śmierci Grzmot-Skotnickiego. Jego imię nosi szkoła podstawowa w Młodzieszynie, ulice w Bydgoszczy, Płocku i Wrocławiu oraz 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku.

Generał Grzmot-Skotnicki otrzymał liczne odznaczenia, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari (pośmiertnie), Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj