Jeziora golejowskie

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    nieznany

    Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

    Golejów nazywa się często Krainą Jezior lub Małymi Mazurami. W lasach golejowskich istnieje kilkadziesiąt jezior krasowych. Największy z nich to Duży Staw, nad którym istnieje infrastruktura turystyczna. Zbiornik ten ma powierzchnię ok. 3,5 h, a jego głębokość to ok. 8 m. Duży Staw łączy się kanałem z Drugim, Trzecim i Czwartym Stawem. Dzięki temu można poruszać się po jeziorkach na rowerkach wodnych, pontonach i kajakach.

    Na terenie lasów golejowskich znajdują się również inne jeziora: Donica, Przedpole czy Rozlewany. Przy Dużym Stawie znajduje się niewielka plaża, która w lecie zapełnia się licznymi turystami.

    W jeziorkach znajdują się resztki torfowego dna i skał gipsowych, przez co uważa się, że mają one właściwości lecznicze. Golejów to idealne miejsce do kąpania, plażowania, spacerów leśnymi traktami oraz łowienia ryb.

    Duży Staw zimą

    Opis kontekstów historycznych

    W XVIII w. podczas budowy cukrowni w Rytwianach z okolicznych lasów golejowskich sprowadzano drewno opalowe. Wycinka szybko spustoszyła las, dlatego zdecydowano się na wydobywanie torfu, którego złoża znajdowały się w lasach golejowskich. Były tu tzw. torfowiska wysokie, zasobne w składniki opałowe.

    Surowiec z torfniaków wożono taczkami i transportem konnym do brykieciarki, by następnie traktem leśnym, zwanym Torfową Drogą, przewieść go do Rytwian. Od 1897 r. surowiec był głównym składnikiem opałowym gorzelni, powstałej z inicjatywy księcia Artura Radziwiłła, właściciela majątku w Rytwianach. Torf wydobywano do lat 60. XX. Leje pozostałe po wydobyciu surowca wypełniły się wodą tworząc śródleśne jeziorka. Od lat 70. powstał tu ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.

    W lasach golejowskich przeważają drzewostany sosnowe z domieszką dębowych. W mniejszej liczbie występują drzewostany bukowe, brzozowe, olchowe topolowe. Można tu spotkać dziko żyjące zwierzęta takie jak: jelenie, borsuki, sarny, dziki, lisy i zające.

    Domki letniskowe