Jeziora golejowskie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Czas powstania

  nieznany

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Golejów nazywa się często Krainą Jezior lub Małymi Mazurami. W lasach golejowskich istnieje kilkadziesiąt jezior krasowych. Największy z nich to Duży Staw, nad którym istnieje infrastruktura turystyczna. Zbiornik ten ma powierzchnię ok. 3,5 h, a jego głębokość to ok. 8 m. Duży Staw łączy się kanałem z Drugim, Trzecim i Czwartym Stawem. Dzięki temu można poruszać się po jeziorkach na rowerkach wodnych, pontonach i kajakach.

  Na terenie lasów golejowskich znajdują się również inne jeziora: Donica, Przedpole czy Rozlewany. Przy Dużym Stawie znajduje się niewielka plaża, która w lecie zapełnia się licznymi turystami.

  W jeziorkach znajdują się resztki torfowego dna i skał gipsowych, przez co uważa się, że mają one właściwości lecznicze. Golejów to idealne miejsce do kąpania, plażowania, spacerów leśnymi traktami oraz łowienia ryb.

  Duży Staw zimą

  Opis kontekstów historycznych

  W XVIII w. podczas budowy cukrowni w Rytwianach z okolicznych lasów golejowskich sprowadzano drewno opalowe. Wycinka szybko spustoszyła las, dlatego zdecydowano się na wydobywanie torfu, którego złoża znajdowały się w lasach golejowskich. Były tu tzw. torfowiska wysokie, zasobne w składniki opałowe.

  Surowiec z torfniaków wożono taczkami i transportem konnym do brykieciarki, by następnie traktem leśnym, zwanym Torfową Drogą, przewieść go do Rytwian. Od 1897 r. surowiec był głównym składnikiem opałowym gorzelni, powstałej z inicjatywy księcia Artura Radziwiłła, właściciela majątku w Rytwianach. Torf wydobywano do lat 60. XX. Leje pozostałe po wydobyciu surowca wypełniły się wodą tworząc śródleśne jeziorka. Od lat 70. powstał tu ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.

  W lasach golejowskich przeważają drzewostany sosnowe z domieszką dębowych. W mniejszej liczbie występują drzewostany bukowe, brzozowe, olchowe topolowe. Można tu spotkać dziko żyjące zwierzęta takie jak: jelenie, borsuki, sarny, dziki, lisy i zające.

  Domki letniskowe