W pogodne dni z wieży na Wielkiej Sowie widać Karkonosze ze Śnieżką, Śnieżnik, Ślężę, a nawet HighTower we Wrocławiu.

Także ze Śnieżki widać Wielką Sowę (między szczytami tych gór odległość wynosi ok. 60 km). Wysoka na 25 metrów wieża stała się symbolem Gór Sowich. Ze szczytu wieży rozciąga się imponująca panorama Sudetów, jest to chyba najlepszy punkt widokowy na południową granicę Polski.

fot. Wielka Sowa
Wielka Sowa z wieżą widokową

Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie ma swój początek w 1886 roku. Wtedy to na wysokiej, 2-metrowej kamiennej podstawie wybudowano drewnianą wieżę widokową. W takiej postaci wieża z przyczyn technicznych przetrwała tylko do 1904 roku. Postanowiono przebudować obiekt. Podjęto decyzję o postawieniu żelbetonowej wieży. Inicjatorem remontu była Federacja Towarzystw Górskich, w której znaczny udział miał oddział pieszycki, na terenie należącym do hrabiego Seidlitza – Sandreckiego. Wieżę zaprojektował architekt Hennning. Budowę sfinansowano ze zbiórek pieniężnych.

fot. Wielka Sowa zimową nocą
Wielka Sowa zimową nocą

Zbudowana w latach 1904-1906 betonowa wieża zastąpiła czteropiętrową drewnianą wieżę. Jednym z inicjatorów budowy wieży był Karl Wiesen wybitny działacz Towarzystwa Sowiogórskiego (Eulengebirgsverein).

Ciekawa historia wiąże się z ówczesna nazwa wieży. Dla uczczenia Ottona von Bismarcka nazwano ją wieżą Bismarcka, była wtedy jedną z około 240 wież budowanych w krajach niemieckich. Żeby ujednolicić wygląd wież ogłoszono konkurs na projekt wieży. Projekt miał uwzględniać masywną konstrukcję i możliwość rozpalenia ognia na szczycie. Bo w planach Związku Studentów w ważne święta (np. przesilenie letnie), w rocznicę urodzin i śmierci Bismarcka, było rozpalanie ognia, który miał być widoczny w całym Deutsches Kaiserreich lub Drugiej Rzeszy (Zweites Reich). W konkursie wybrano projekt Wilhelma Kreisa zatytułowany „Zmierzch Bogów”. Według projektu zbudowano tylko kilka wież. Na Wieżycy koło Sobótki stoi kolejna wieża Bismarcka.

Podobne wieże budowano na całym świecie, do dziś zachowało się 172, na terenie Polski zachowało się 17.

fot. Wielka Sowa
Wielka Sowa – widok z drona

Po drugiej wojnie światowej wieżę nazwano Wieżą Sikorskiego, chociaż ta nazwa nie przyjęła się. W latach 80-tych nazwana została Wieżą Orłowicza ale i taka nazwa nie przetrwała długo. W roku 2006 gmina Pieszyce wyremontowała zniszczoną wieżę, która stała się symbolem Gór Sowich. Dziś powszechnie jest nazywana po prostu jako Wieża na Wielkiej Sowie. Wielka Sowa to szczyt góry, najwyższy w Górach Sowich (1015 m n.p.m.).

rys. Opis wieży
Wieża na Wielkiej Sowie – podstawowe dane (za pl.wikipedia.org)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj