Najdłuższa w Polsce kładka wstęgowa

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Najdłuższa w Polsce kładka o konstrukcji wstęgowej i jedyna wieloprzęsłowa znajduje się w Zagórzu Śląskim i łączy dwa brzegi Jeziora Bystrzyckiego.

    Nowa kładka powstała na miejscu dawnego mostu wiszącego i została zbudowana według projektu opracowanego przez Zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław”, pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Otwarcie miało miejsce 13 sierpnia 2019 r.

    Jest to dwuprzęsłowa konstrukcja wstęgowa o rozpiętości przęseł od 22 do 80 metrów i całkowitej długości prawie 126 metrów. Pomost, o wysokości konstrukcyjnej 0,32 metra i szerokości podstawowej 2,40 metra, zwiększającej się do 4,90 metra w miejscach platform widokowych,  został wykonany z 49 prefabrykowanych elementów żelbetowych. Długość modularna elementu to 2 m, a kształt dostosowano do szerokości, uwzględniając lokalne poszerzenia kładki. Masa pojedynczych prefabrykatów wynosi od 1,6 do 3,9 tony. Żelbetowe prefabrykaty pomostu ułożone zostały na 4 linach nośnych Kładka osadzona jest na dwóch podporach brzegowych oraz jednej pośredniej. Nie lada atrakcję stanowi wyposażenie kładki. W centrum znajduje się luneta (obecnie zdemontowana), pozwalająca podziwiać piękne krajobrazy Jeziora Bystrzyckiego Zamek Grodno, znajdujący się na Górze Choina. Ławki, ustawione w najszerszych miejscach, zachęcą do odpoczynku, nie tylko pięknym widokiem, ale także multimedialnym wyposażeniem, modułami dźwiękowymi i podświetleniem LED. W ławkach zamontowano urządzenia umożliwiające odtwarzanie efektów dźwiękowych, tj. odgłosy ptaków i szumu wody, zapowiedziane wcześniej przez lektora. Działają po naciśnięciu przycisku. Ciekawe jest także oświetlenie w balustradzie kładki z możliwością zmiany kolorów.

    Kładka wstęgowa w Zagórzu Śląskim
    Kładka wstęgowa w Zagórzu Śląskim
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł