Jezioro Bystrzyckie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Jednym z cudów architektonicznych Gminy Walim jest Jezioro Bystrzyckie, które powstało na początku XX w. w celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami.
  W latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę, stanowiącą zabytek techniki. U stóp zapory powstała niewielka hydroelektrownia. To niewielkie sztuczne jezioro, powstałe w latach 1911-14, o długości ok 3 km i średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą, wąską dolinę rzeki Bystrzycy, a zbiornik ma powierzchnię 500 ha i gromadzi ok 8 mln m³ wody. Zapora wodna, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych, osiąga wymiary: wysoka na 44 m, długa na 230 m, u swej podstawy ma 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów, poniżej 4 upusty. Jezioro powstało na terenie wsi Schlesiertal, będącej niegdyś niewielką, górniczą miejscowością, malowniczo położoną w Śląskiej Dolinie.
  Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest urozmaiceniem górzystego krajobrazu Gminy Walim. Dzięki malowniczej linii brzegowej oraz górującym nad nim Zamkiem Grodno, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i retencyjnej, którą zapewnia zabytkowa, potężna, kamienna zapora, Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki rodzinnej, bogatym w bazę noclegową i gastronomiczną z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Jezioro Bystrzyckie to znany i chętnie odwiedzany teren rekreacyjny. Wokół niego rozmieszczone są obiekty oferujące usługi gastronomiczne i noclegowe, a także atrakcje typu: rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki. W okresie letnim nad jeziorem dostępne są miejsca do kąpieli, a na miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek, czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków turystycznych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach.

  Jezioro Bystrzyckie
  fot. Jezioro Bystrzyckie
  Jezioro Bystrzyckie