Jezioro Bystrzyckie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Jednym z cudów architektonicznych Gminy Walim jest Jezioro Bystrzyckie, które powstało na początku XX w. w celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami.
  W latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę, stanowiącą zabytek techniki. U stóp zapory powstała niewielka hydroelektrownia. To niewielkie sztuczne jezioro, powstałe w latach 1911-14, o długości ok 3 km i średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą, wąską dolinę rzeki Bystrzycy, a zbiornik ma powierzchnię 500 ha i gromadzi ok 8 mln m³ wody. Zapora wodna, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych, osiąga wymiary: wysoka na 44 m, długa na 230 m, u swej podstawy ma 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów, poniżej 4 upusty. Jezioro powstało na terenie wsi Schlesiertal, będącej niegdyś niewielką, górniczą miejscowością, malowniczo położoną w Śląskiej Dolinie.
  Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest urozmaiceniem górzystego krajobrazu Gminy Walim. Dzięki malowniczej linii brzegowej oraz górującym nad nim Zamkiem Grodno, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i retencyjnej, którą zapewnia zabytkowa, potężna, kamienna zapora, Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki rodzinnej, bogatym w bazę noclegową i gastronomiczną z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Jezioro Bystrzyckie to znany i chętnie odwiedzany teren rekreacyjny. Wokół niego rozmieszczone są obiekty oferujące usługi gastronomiczne i noclegowe, a także atrakcje typu: rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki. W okresie letnim nad jeziorem dostępne są miejsca do kąpieli, a na miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek, czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków turystycznych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach.

  Jezioro Bystrzyckie
  fot. Jezioro Bystrzyckie
  Jezioro Bystrzyckie