Ratusz w Nowym Warpnie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Ratusz w Nowym Warpnie, na pierwszym planie pomnik Hansa Hartiga. Fot. Zenon Owczarek

  Czas powstania

  1697

  Znajdujący się w centralnym miejscu Nowego Warpna przy placu Zwycięstwa 1 szachulcowy ratusz miejski to budowla unikatowa w krajobrazie Pomorza Zachodniego. Jest przykładem zastosowania form sakralnych w budownictwie o funkcji świeckiej. O jego wartości stanowi zachowana w całości ryglowa konstrukcja ścian i pierwotna forma architektoniczna. Budowla została osadzona na kamienno-ceglanych ławach fundamentowych, będących pozostałością po wcześniejszym, gotyckim ratuszu.

  Na początku XX w. do północnej ściany ratusza dostawiono remizę strażacką, która obecnie jest zintegrowana z ratuszem. Jej dach zdobi sygnaturka. Całość stanowi interesującą bryłę zaprojektowaną przez Hansa Hartiga, malarza związanego z przedwojennym Nowym Warpnem. Miasto nadało mu w 1927 r. honorowe obywatelstwo. Jego dzieła można obecnie podziwiać w ratuszu, a sam autor został współcześnie uhonorowany pomnikiem ukazującym proces twórczy. Po stronie zachodniej znajduje się kwadratowa wieża zwieńczona galeryjką, z której rozciąga się niezapomniany widok na Nowe Warpno, Podgrodzie i Altwarp oraz okalające cypel wody Jeziora Nowowarpieńskiego i Zatoki Nowowarpieńskiej. Doskonale widoczna jest także panorama Zalewu Szczecińskiego. Hełm wieży oraz sygnaturki pokryto blachą ocynkowaną.

  Fot. Sylwia Gawerska

  Data powstania pierwszego nowowarpieńskiego ratusza nie jest znana. Najwcześniejsza wzmianka o nim znajduje się w dokumentacji z 1556 r. dotyczącej odbudowy miasta po pożarze, który miał miejsce w 1555 roku. Była ona możliwa dzięki nadaniom dokonanym przez księcia Filipa II. W dokumentach tych wspomina się także o gotyckim ratuszu, po którym pozostały fundamenty.

  Nowe Warpno ze względu na swoje strategiczne położenie często było przejmowane przez wojska różnych narodowości i równie często ulegało zniszczeniu. W następnym pożarze w roku 1692 spłonął odbudowany ratusz. Podczas kolejnej restauracji miasta powstała część obecnej zabudowy, w tym ratusz z muru pruskiego. Jego piwnice świadczą o historii miasta.

  Od chwili wybudowania przeszedł niewielkie remonty dotyczące elementów elewacji oraz zmian we wnętrzach polegających na obiciu drzwi, częściowej wymianie stropów piwnic, wzmocnieniu ścian wieży czy położeniu nowego tynku. Najpoważniejszą zmianę wprowadzono podczas przebudowy, która zakończyła się w 1928 r. Dotyczyła garaży Straży Pożarnej, a jej pomysłodawcą i projektantem był Hans Hartig.

  Ratusz i starówka w Nowym Warpnie, widok z lotu ptaka

  Dane identyfikacyjne

  Województwo: Zachodniopomorskie

  Gmina: Nowe Warpno