„Kraina brokułu i kalafiora”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pola kalafiora pod Łaszczowem, 2021 r.
  Magazyny warzyw w Steniatynie.

  Łaszczów – miasto i gmina położony jest na Grzędzie Sokalskiej, przy granicy z Ukrainą, w powiecie Tomaszów Lubelski. Okolice te od ponad 100 lat słynęły z uprawy buraków cukrowych, które przerabiane były w pobliskiej Cukrowni „Wożuczyn”. Przed likwidacją cukrowni (w 2006 r.), okoliczni rolnicy przestawili się na uprawę innych roślin, gdyż są tu urodzajne ziemie.

  Od kilkunastu lat gmina Łaszczów i okoliczne gminy słyną z uprawy kalafiora i brokułu. Uprawia się tu też jarmuż, marchew, pietruszkę, marchew, cebulę. Warzywa te są od razu przetwarzane na terenie gminy. Producenci tych warzyw zrzeszeni są od 2008 r. w „Kalgrup Sp. z o.o. Grupa producentów warzyw”, z siedzibą w Steniatynie koło Łaszczowa. Tam też znajdują się magazyny do przechowywania przez cały rok tych warzyw. Ponieważ kalafiora i brokułu uprawia się tu więcej niż tych innych warzyw (obszar ok. 1000 ha), okolice Łaszczowa nazywane są ”Krainą brokułu i kalafiora”.


  Od 2004 r. w gminie Łaszczów obchodzi się hucznie we wrześniu ”Dzień brokułu i kalafiora”. Są to jakby „dożynki brokułu i kalafiora”. Biorą w niej udział mieszkańcy nie tylko gminy Łaszczów, ale i Grzędy Sokalskiej. Celem tej imprezy jest promocja tych warzyw. Towarzyszą jej prezentacje, konsultacje z zakresu uprawy i ochrony warzyw, wystawy firm ogrodniczych i przetwórczych. Obowiązkowym elementem tej imprezy jest degustacja potraw z brokułu i kalafiora. Imprezie towarzysza konkursy, wystawy oraz występy lokalnych zespołów i zaproszonych gości, w tym gwiazd znanych z mediów. Część imprez finansowana jest z funduszy unijnych. Co roku impreza przyciąga tłumy ludzi z powiatu, a często też z Ukrainy, w ramach współpracy sąsiedzkiej.


  Województwo: lubelskie
  Gmina: Łaszczów

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł