„Kraina brokułu i kalafiora”

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Pola kalafiora pod Łaszczowem, 2021 r.
    Magazyny warzyw w Steniatynie.

    Łaszczów – miasto i gmina położony jest na Grzędzie Sokalskiej, przy granicy z Ukrainą, w powiecie Tomaszów Lubelski. Okolice te od ponad 100 lat słynęły z uprawy buraków cukrowych, które przerabiane były w pobliskiej Cukrowni „Wożuczyn”. Przed likwidacją cukrowni (w 2006 r.), okoliczni rolnicy przestawili się na uprawę innych roślin, gdyż są tu urodzajne ziemie.

    Od kilkunastu lat gmina Łaszczów i okoliczne gminy słyną z uprawy kalafiora i brokułu. Uprawia się tu też jarmuż, marchew, pietruszkę, marchew, cebulę. Warzywa te są od razu przetwarzane na terenie gminy. Producenci tych warzyw zrzeszeni są od 2008 r. w „Kalgrup Sp. z o.o. Grupa producentów warzyw”, z siedzibą w Steniatynie koło Łaszczowa. Tam też znajdują się magazyny do przechowywania przez cały rok tych warzyw. Ponieważ kalafiora i brokułu uprawia się tu więcej niż tych innych warzyw (obszar ok. 1000 ha), okolice Łaszczowa nazywane są ”Krainą brokułu i kalafiora”.


    Od 2004 r. w gminie Łaszczów obchodzi się hucznie we wrześniu ”Dzień brokułu i kalafiora”. Są to jakby „dożynki brokułu i kalafiora”. Biorą w niej udział mieszkańcy nie tylko gminy Łaszczów, ale i Grzędy Sokalskiej. Celem tej imprezy jest promocja tych warzyw. Towarzyszą jej prezentacje, konsultacje z zakresu uprawy i ochrony warzyw, wystawy firm ogrodniczych i przetwórczych. Obowiązkowym elementem tej imprezy jest degustacja potraw z brokułu i kalafiora. Imprezie towarzysza konkursy, wystawy oraz występy lokalnych zespołów i zaproszonych gości, w tym gwiazd znanych z mediów. Część imprez finansowana jest z funduszy unijnych. Co roku impreza przyciąga tłumy ludzi z powiatu, a często też z Ukrainy, w ramach współpracy sąsiedzkiej.


    Województwo: lubelskie
    Gmina: Łaszczów

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł