Synagoga w Łaszczowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania:  1782 r.

  Opis cech fizycznych: Synagoga (dawna zbrojownia, arsenał)) znajduje się na skraju Łaszczowa, pomiędzy zabudową, na ul. Rycerskiej. Na północny-zachód od rynku. Murowana, na planie zbliżonym do kwadratu, w stylu późnobarokowym. Mury grube na 1,5 m. Na ścianach pozostałości polichromii z XVIII w. lub XIX.

       Pierwotnie  był to budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony i miał jedno wnętrze. Dawniej kryty dachem czterospadowym, łamanym polskim, obecnie bez dachu. We wnętrzu sklepienie sześciopolowe wsparte na dwóch masywnych kolumnach, zakończonych kapitelami, dekorowanymi perełkami i wolimi oczkami oraz dekoracją stiukową o motywach roślinnych i kolistych. Na zewnątrz budynek zwieńczony był attyką, częściowo zachowaną. W narożniku południowo-wschodnim znajdowała się strzelnica kluczowa. Było też dobudowane drewniane pomieszczenie dla kobiet. Obecnie synagoga jest w ruinie. Zachowały się tylko mury.  Przed budynkiem tablica informacyjna.

  Opis kontekstów historycznych: Pierwsza wzmianka o Żydach w Łaszczowie pochodzi z 1629 r. Pod od koniec XVII w. powstała tu gmina żydowska i zapewne pierwsza, drewniana synagoga, wzmiankowana w 1750 r.

  Zamek w Łaszczowie zbudował w poł. XVI w. Aleksander Łaszcz kasztelan czerski, podkomorzy bełski i starosta chełmski. Położony w południowo-zachodniej części miasta wśród bagien. Zniszczony przez Szwedów w 1702 r. W 1770 r. Żydzi wykupili murowane budynki po dawnym zamku (zbrojownię i skarbiec).  Po dużych przeróbkach w 1782 r. zamienili zbrojownię na synagogę, a dawny skarbiec na szkołę, która mieściła się tu do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie budynek skarbca-szkoły został ponowni przebudowany, tak że obecnie nie ma żadnych cech stylowych. Najpierw mieściła się w nim remiza strażacka, potem jako kino.

          Dawna zbrojownia, zwana arsenałem lub salą rycerską służyła jako synagoga również do wybuchu II wojny. W 1941 r. została częściowo zniszczona. Po wojnie należała do Gminnej Spółdzielni i mieścił się tu magazyn. Nieremontowana, nieużytkowana od wielu lat popada w ruinę, a szkoda, gdyż jest to jedyny ślad po dawnym zamku w Łaszczowie. Opiekę nad budynkiem sprawuje Urząd Miejski w Łaszczowie.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Łaszczów