Ratusz Miejski – Muzeum Regionalne w Radomsku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Obiekt powstał na mocy decyzji Komisji Rządowej Królestwa Polskiego z dnia 17 marca 1828 roku. Prace budowlane rozpoczęto w 1858 roku, zakończono rok później.   

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Budynek Magistratu został zbudowany w XIX w. W rogach budynku znajdują się dwie wieże typu basztowego, ozdobione zegarem oraz herbami miasta i kraju. Nad narożnym wejściem znajduje się dobudowany w 1896 r. ozdobny balkon. Budynek pełni dziś funkcje muzealne.

  Magistrat w 1913 roku. Źródło: fotopolska.eu

  Opis kontekstów historycznych

  Dzisiejszy ratusz jest już drugim ratuszem w historii miasta. Pierwsza budowla o tym charakterze, wzniesiona prawdopodobnie około XV wieku, wznosiła się pośrodku rynku, na dzisiejszym placu 3 Maja. W czasie pożaru z 1562 roku obiekt spłonął. Niestety, odbudowany ratusz spłonął po raz kolejny w 1624 roku, w pożarze podłożonym pod miasto przez Lisowczyków. I tym razem został odbudowany przez mieszkańców (1643 r.). Niszczejący budynek został w XIX wieku poddany rozbiórce. Zapadła wówczas decyzja o budowie nowego.

  W latach 1824-27 powstały plany uporządkowania centrum miasta min. rozbiórki stodół, prostowanie ulic. Wtedy też zdecydowano wybudować ratusz na rogu nowo wytyczonej ulicy Piotrkowskiej, dziś Narutowicza. W tym celu wykupiono teren od parafii św. Lamberta, która w tym miejscu prowadziła dochodową karczmę „Wesoła”. W roku 1853 projekt wykonany przez budowniczego powiatu piotrkowskiego Józefa Orłowskiego uzyskał akceptację, a budowy podjął się warszawski przedsiębiorca Mojżesz Feinkind. Wznoszenie gmachu rozpoczęto w 1858, a zakończono rok później. W latach 60 XIX wieku dobudowano pomieszczenia gospodarcze, areszt i ogrodzono podwórko parkanem. W 1896 roku budynek ozdobiono balkonem. W latach dwudziestych XX wieku ratusz został przebudowany i znacznie powiększony według projektu radomszczańskiego architekta Włodzimierz Muchy. Projekt przewidywał nadbudowanie piętra nad pawilonem przy ulicy Piotrkowskiej, wzniesienie skrzydła od strony północnej połączonego z gmachem głównym kwadratową wieżą. Prace ukończono w 1924 roku i w takim stanie budynek przetrwał do czasów współczesnych. Do 1975 r. ratusz był siedzibą władz miasta. Obecnie sale ratuszowe są miejscem ekspozycji i wystaw Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego.

  Źródło: fotopolska.eu
  Ratusz w 1913 r. Źródło: fotopolska.eu

  Na elewacji budynku umieszczone są tablice pamiątkowe, przypominające o ważnych wydarzeniach związanych z historią regionalną.

  Fot. Iga Zajdlicz (PSP Pławno)
  Fot. Iga Zajdlicz (PSP Pławno)
  Fot. Iga Zajdlicz (PSP Pławno)
  Fot. Iga Zajdlicz (PSP Pławno)
  Fot. Iga Zajdlicz (PSP Pławno)

  Województwo: łódzkie
  Gmina: Radomsko