Różewicz Open Festiwal

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Festiwal poświęcony Braciom Różewiczom organizowany jest od 2008 roku.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Różewicz Open Festiwal jest największym wydarzeniem artystycznym w Radomsku. Jest również jedynym w Polsce festiwalem poświęconym Braciom Różewiczom – Januszowi, Tadeuszowi  i Stanisławowi. W czasie trwającego kilka dni festiwalu organizowane są min. prezentacje i spektakle teatralne, wystawy, koncerty, konkursy, warsztaty oraz spotkania z ludźmi kultury.

  Fot. Jakub Medlarski (PSP Pławno)

  Opis kontekstów historycznych

  Radomsko jest miastem niezaprzeczalnie związanym z historią Braci Różewiczów. To w tym mieście, w 1921 roku, urodził się Tadeusz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Tutaj też w 1924 roku przyszedł na świat jego młodszy brat Stanisław-reżyser filmowy i teatralny (starszy od nich Janusz-poeta, podporucznik Armii Krajowej, urodził się w 1918 roku w Osjakowie, w powiecie wieluńskim).

  Pierwszy Festiwal Twórczości Braci Różewiczów „3 x Różewicz” został zorganizowany w dniach 15 -17 listopada 2001 roku. Organizatorami przedsięwzięcia byli Fundacja Inicjatyw Kulturalnych, Miasto Radomsko oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

  Podczas  pierwszego festiwalu, zaprezentowano filmy Stanisława Różewicza: „Świadectwo urodzenia”, „Drzwi w murze”, „Piekło i niebo”, „Samotność we dwoje”, „Ryś” oraz „Nasz starszy brat”. Na uroczystości był obecny sam reżyser, który spotkał się z uczniami w I LO, następnie ze wszystkimi lokalnymi sympatykami twórczości Braci Różewiczów.

  Druga edycja Festiwalu  odbyła dopiero w 2008 roku. Od tego czasu festiwal organizowany jest co roku. Od 2009 r. nosi on nazwę „Różewicz Open Festiwal”.

  W 2010 roku odsłonięto „Krzesło Stanisława Różewicza”, które pozostanie stałym elementem architektury  Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

  Krzesło Różewicza
  Fot. Jakub Medlarski (PSP Pławno)

  Dane identyfikacyjne
  Województwo: łódzkie
  Gmina: Radomsko