Czas życia

Karol Brzostowski żył w latach 1796-1854.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Hrabia Karol Brzostowski herbu Strzemię był synem starosty mińskiego Michała Hieronima Brzostowskiego i Ewy z Chreptowiczów. Urodził się w roku 1796 w Michaliszkach na Wileńszczyźnie.

Hrabia Brzostowski był wybitną postacią Suwalszczyzny w pierwszej połowie XIX wieku. Reformator, kapitan inżynierii wojskowej, uczestnik powstania listopadowego, kawaler Złotego Krzyża Virtuti Militari, twórca i realizator reform społeczno- gospodarczych w dobrach sztabińskich.

Brzostowski jest patronem kilku szkół, m.in. w Sztabinie, Ełku oraz w Suwałkach.

Opis kontekstów historycznych

W odziedziczonych po matce Ewie z Chreptowiczów i niesamowicie zadłużonych i zaniedbanych włościach sztabińskich, Brostowski stworzył kwitnący gospodarnością, zasobnością i pionierską nowoczesnością majątek przemysłowo- rolniczy, słynący hutami szkła i żelaza oraz fabryką maszyn rolniczych. W 1891 roku na stałe osiadł w Cisowie, gdzie rozpoczął swe wybitne, reformatorskie i słynne na całe Królestwo Polskie dzieło, które nazwano Rzeczpospolitą Sztabińską.

Hrabia Karol Brzostowski chorował na serce. W grudniu 1853 roku wyjechał do Francji w celu przeprowadzenia kuracji u paryskich specjalistów. Do kraju już nie zdążył powrócić. Umarł w Paryżu 25 lipca 1854 roku w domu przy ul. Boulevard des Italiens, mając 59 lat. Pochowano go początkowo na cmentarzu Montmartre, później zgodnie z wolą zapisaną w testamencie podróżnym, jego ciało przeniesiono na cmentarz Montmorency.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj