Karol Brzostowski

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas życia

  Karol Brzostowski żył w latach 1796-1854.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Hrabia Karol Brzostowski herbu Strzemię był synem starosty mińskiego Michała Hieronima Brzostowskiego i Ewy z Chreptowiczów. Urodził się w roku 1796 w Michaliszkach na Wileńszczyźnie.

  Hrabia Brzostowski był wybitną postacią Suwalszczyzny w pierwszej połowie XIX wieku. Reformator, kapitan inżynierii wojskowej, uczestnik powstania listopadowego, kawaler Złotego Krzyża Virtuti Militari, twórca i realizator reform społeczno- gospodarczych w dobrach sztabińskich.

  Brzostowski jest patronem kilku szkół, m.in. w Sztabinie, Ełku oraz w Suwałkach.

  Opis kontekstów historycznych

  W odziedziczonych po matce Ewie z Chreptowiczów i niesamowicie zadłużonych i zaniedbanych włościach sztabińskich, Brostowski stworzył kwitnący gospodarnością, zasobnością i pionierską nowoczesnością majątek przemysłowo- rolniczy, słynący hutami szkła i żelaza oraz fabryką maszyn rolniczych. W 1891 roku na stałe osiadł w Cisowie, gdzie rozpoczął swe wybitne, reformatorskie i słynne na całe Królestwo Polskie dzieło, które nazwano Rzeczpospolitą Sztabińską.

  Hrabia Karol Brzostowski chorował na serce. W grudniu 1853 roku wyjechał do Francji w celu przeprowadzenia kuracji u paryskich specjalistów. Do kraju już nie zdążył powrócić. Umarł w Paryżu 25 lipca 1854 roku w domu przy ul. Boulevard des Italiens, mając 59 lat. Pochowano go początkowo na cmentarzu Montmartre, później zgodnie z wolą zapisaną w testamencie podróżnym, jego ciało przeniesiono na cmentarz Montmorency.