Na poziomie -1 stacji II linii metra „Płocka” w posadzce w
przeszklonej gablocie eksponowane są repliki kości miednicy słonia leśnego z epoki lodowcowej.

Oryginalne kości (7 dużych fragmentów) znaleziono w tym miejscu w listopadzie 2018 roku podczas budowy stacji. Specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – po wstępnych oględzinach znaleziska – uznali, że są to fragmenty miednicy oraz kończyn ssaka
kopalnego, który prawdopodobnie należał do rodziny słoniowatych. Odkryte szczątki leżały sześć metrów pod powierzchnią ziemi. Ich wiek wstępnie oszacowano na około 100-120 tysięcy lat.

Kości leżały w warstwie osadów, powstałych na dnie zbiornika wodnego – rynny żoliborsko-szczęśliwickiej. Zbiornik miał szerokość około 300–750 m i rozciągał się od Żoliborza, przez Wolę, aż do Okęcia. Istniał przede wszystkim w czasie cieplejszego okresu pomiędzy zlodowaceniem środkowopolskim a północnopolskim.

Archeolodzy uznali, że znalezione szczątki należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego. Ssaki te żyły mierzyły do czterech i pół metra wzrostu i ważyły do siedmiu ton. Wiek znaleziska datuje się na około 132 – 115 tysięcy lat.

Kości słonie to najstarsze odkrycie archeologiczne na budowie II linii metra. Wielki ssak został upamiętniony także muralem na ul. Skierniewickiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj