Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  1999 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Klimat średniowiecznego, zabytkowego miasteczka nasunął pomysł organizacji turnieju rycerskiego. Podczas wydarzenia można zobaczyć pokazy tańca dawnego, obejrzeć emocjonujące walki rycerzy, inscenizację zjazdu królów u Wierzynka z 1364 r., czy wreszcie bitwę o zamek.

  Damy dworu, liczni rzemieślnicy i rycerze gromadzą się na placu zamkowym. Prezentowane są inscenizacje historyczne, odbywa się pokazowy turniej walki na włócznie, pokazy kawalerii konnej, bieg rycerski dla rycerzy i publiczności, pokazy tańca dawnego i wiele innych atrakcji.

  Na placu zamkowym powstaje historyczny jarmark, z wyrobami dawnych rzemiosł i rękodziełem. Głównym punktem wydarzenia jest turniej bojowy o Miecz Króla Kazimierz Wielkiego. Po zachodzi słońca uczestnicy wydarzenia maja okazję zobaczyć inscenizację bitwy o zamek.

  Każda z edycji jest zbogacona o nowe elementy, od niedawna podczas wydarzenia odbywa się turniej łuczniczy o sakiewkę Zbója Szydło – legendarnego założyciela osady.

  Jazda konna. Fot. archiwum Gminy Szydłów

  Opis kontekstów historycznych

  Przygotowaniu turnieju rycerskiego sprzyja średniowieczny klimat miasteczka, w którym zachowały się ruiny murów obronnych i zamku. W mieście również istnieją Bractwo Rycerskie i Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów, które pielęgnują średniowieczne tradycje.

  Szydłów określa się „polskim Carcassonne”. Do dziś zachował się tu XIV-wieczny układ urbanistyczny miasta. Istniejące tu budowle zamkowe, usytuowane w narożu miasta, wchodziły niegdyś w skład systemu obrony państwa Kazimierza Wielkiego. Pełniły one również funkcje administracyjne, polityczne i strategiczne.

  W połowie XIV w. król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i ufundował kościół. Miasto stało się jedną z warowni Małopolski. 

  Na początku XV w. powstały pierwsze cechy rzemieślników, a dzięki korzystnemu położeniu miasta na szlaku handlowym w Małopolsce, miasto szybko rozwinęło się.

  Damy dworu. Fot. archiwum Gminy Szydłów