Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    1999 r.

    Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

    Klimat średniowiecznego, zabytkowego miasteczka nasunął pomysł organizacji turnieju rycerskiego. Podczas wydarzenia można zobaczyć pokazy tańca dawnego, obejrzeć emocjonujące walki rycerzy, inscenizację zjazdu królów u Wierzynka z 1364 r., czy wreszcie bitwę o zamek.

    Damy dworu, liczni rzemieślnicy i rycerze gromadzą się na placu zamkowym. Prezentowane są inscenizacje historyczne, odbywa się pokazowy turniej walki na włócznie, pokazy kawalerii konnej, bieg rycerski dla rycerzy i publiczności, pokazy tańca dawnego i wiele innych atrakcji.

    Na placu zamkowym powstaje historyczny jarmark, z wyrobami dawnych rzemiosł i rękodziełem. Głównym punktem wydarzenia jest turniej bojowy o Miecz Króla Kazimierz Wielkiego. Po zachodzi słońca uczestnicy wydarzenia maja okazję zobaczyć inscenizację bitwy o zamek.

    Każda z edycji jest zbogacona o nowe elementy, od niedawna podczas wydarzenia odbywa się turniej łuczniczy o sakiewkę Zbója Szydło – legendarnego założyciela osady.

    Jazda konna. Fot. archiwum Gminy Szydłów

    Opis kontekstów historycznych

    Przygotowaniu turnieju rycerskiego sprzyja średniowieczny klimat miasteczka, w którym zachowały się ruiny murów obronnych i zamku. W mieście również istnieją Bractwo Rycerskie i Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów, które pielęgnują średniowieczne tradycje.

    Szydłów określa się „polskim Carcassonne”. Do dziś zachował się tu XIV-wieczny układ urbanistyczny miasta. Istniejące tu budowle zamkowe, usytuowane w narożu miasta, wchodziły niegdyś w skład systemu obrony państwa Kazimierza Wielkiego. Pełniły one również funkcje administracyjne, polityczne i strategiczne.

    W połowie XIV w. król Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi, rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i ufundował kościół. Miasto stało się jedną z warowni Małopolski. 

    Na początku XV w. powstały pierwsze cechy rzemieślników, a dzięki korzystnemu położeniu miasta na szlaku handlowym w Małopolsce, miasto szybko rozwinęło się.

    Damy dworu. Fot. archiwum Gminy Szydłów