Walory krajobrazowe, ostoja rzadki gatunków paków i zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym to powody ustanowienia rezerwatu na terenie Wilanowa.
W Warszawie znajduje się dwanaście rezerwatów przyrody. Wyspy Zawadowskie obejmują mielizny i piaszczyste łachy oraz wody płynące Wisły i fragmenty wybrzeża na terenie Wilanowa, Konstancina-Jeziornej oraz Wawra i Józefowa. Rezerwat Wyspy Zawadowskie powstał w 1998 r. na powierzchni 530,28 ha i od południu graniczy z rezerwatem Wyspy Świderskie. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona ekosystemów wodnych w korycie środkowej Wisły.
Łachy, ławice i wyspy tworzą się naturalnie w korycie rzeki, corocznie zmieniając swoją rzeźbę i położenie. Roślinność na wyspach oraz wzdłuż brzegów Wisły to nadrzeczny las łęgowy. Mielizny i płycizny z żyznymi namułami są dobrymi miejscami zdobywania pokarmu przez ptaki. W rezerwacie ornitolodzy odnotowali żerowanie i gniazdowanie rzadkich gatunków takich, jak: mewy – śmieszka i pospolita, rybitwy – rzeczna i białoczelna, sieweczki – rzeczna i obrożna oraz brodziec piskliwy, zimorodek i tracz nurogęś. Podczas przelotów i zimą zatrzymują się tu także czaple – siwe, białe i nadobne, kaczki, tracze, nury i kormorany, a także drapieżne bieliki. Oprócz ptaków obserwuje się również zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym, m.in. bobry, wydry, karczowniki ziemnowodne oraz wiele gatunków płazów, gadów i ryb. Na terenie rezerwatu obowiązują przepisy mające na celu ochronę przyrody, zakazane jest m.in. zakłócanie ciszy, rozpalanie ognia, polowanie i płoszenie zwierząt.
Adres: granica dzielnicy Wilanów.