Grobowiec przed konserwacją, fot. Dobrawa Skonieczna-Gawlik

Czas powstania:
ok. 1932 rok

Opis cech fizycznych:
Grobowiec znajduje się na cmentarzu parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ulicy Nowopogońskiej w Czeladzi. Wykonany z piaskowca jest przykładem rzadko budowanych grobowców architektonicznych w typie kolumnowym. Charakteryzuje się zastosowaniem elementów architektonicznych zaczerpniętych z klasycznego repertuaru form, z finezyjnym opracowaniem detalu rzeźbiarskiego widocznym do chwili obecnej w głowicach kolumn. Posadowiony na ceglanym tynkowanym cokole z kolumnami korynckimi podtrzymującymi okazałe zwieńczenie, w górnej partii zdobione płycinami z dekoracją rzeźbiarską przedstawiające popiersie Najświętszej Marii Panny oraz motywy liści akantu. Całość zwieńczona balustradą z tralkami oraz krzyżem łacińskim.

Grobowiec po konserwacji, źródło: fotopolska.eu

Opis kontekstu historycznego:
Najstarszy, powstały w połowie XVIII wieku, czeladzki cmentarz należący do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika jest miejscem, gdzie do dziś zachowały się nagrobki datowane na połowę XIX wieku, przedstawiające dużą wartość artystyczną i historyczną. Wiele z nich, pozbawiona opieki wykazuje ogromny stopień zniszczenia i wymaga zabiegów renowacyjnych.
Grobowiec Czesława Pogorzelskiego, Mieczysława Tarkowskiego, Zofii Tarkowskiej i Antoniny Radziejowskiej jest jednym z kilkudziesięciu zabytkowych nagrobków lokowanych na cmentarzu, lecz jedynym o takich rozmiarach i takiej formie.
Pomnik wzniesiono dla zmarłego w 1931 roku prokurenta Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn”. W latach 2017-2019 dzięki staraniom Muzeum Saturn oraz proboszcza czeladzkiej parafii wykonano renowację nagrobka wraz z odtworzeniem, na podstawie dokumentacji archiwalnej, brakujących elementów.
W 2017 roku grobowiec został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego pod numerem B/332/2017.

Kwestujący na rzecz odnowy czeladzkich nagrobków na tle odrestaurowanego grobowca, źródło: https://plus.dziennikzachodni.pl/rekordowe-kwesty-w-bedzinie-i-czeladzi-pokazalismy-ze-mamy-otwarte-serca-zdjecia/ar/c1-14561173

Dane identyfikacyjne:

województwo śląskie

Gmina Czeladź, Czeladź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj