Zabytkowa plebania w Pysznicy

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Obiekt wpisany do rejestru zabytków w 2008 r. pod numerem A-276

    To szczególny budynek w Pysznicy. „Świadek” wielu wydarzeń historycznych tej miejscowości.

    Budynek o długości 14 m i szerokości 17 m wybudowany został w 1909 roku za probostwa ks. Ignacego Pyzika. W okresie międzywojennym (przed 1937 r.) plebania została rozbudowana o kuchnię wraz ze spiżarnią i wówczas przyjęła obecny kształt litery L, przy czym pierwotny układ starszej części budynku nie uległ zmianie i pozostał na planie podkowy z dwoma bocznymi skrzydłami wysuniętymi od frontu.

    Budynek plebanii jest murowany obustronnie tynkowany. Wnętrze jest wielotraktowe, wielodzielne, niesymetryczne. W części zachodniej obszerna, reprezentacyjna jadalnia z niepowtarzalnym malowidłem. W pięciu pokojach zabytkowe piece kaflowe. Dach kryty dachówką ceramiczną zakładkową. Dekoracja malarska w jadalni utrzymana w stylu neobarokowym z elementami o cechach modernistycznych. Dekoracja ma charakter iluzjonistyczny, złożona z motywów ornamentalnych umieszczonych na jednolitym tle w kolorze jasnobeżowym.

    Plebania w Pysznicy jest jednym z niewielu tego typu obiektów w regionie. Pomimo rozbudowy w okresie międzywojennym budowla nie zatraciła swego pierwotnego charakteru. wysoko oceniona została dekoracja malarska pokrywająca ściany jadalni zarówno pod względem wartości artystycznych, jak również w wymiarze regionalnym (jest to jedyna znana dotychczas realizacja malarza z Rozwadowa nazwiskiem Ciołkarz). Dzięki staraniom ks. proboszcza Jana Kłaka z roku na rok ten zabytkowy obiekt odzyskuje swój dawny blask. Odnowiono pokrycie dachowe i strop, wykonano odwodnienie, zamontowano okna, pomalowano elewację. Kolejne prace kontynuuje od 2021 r. nowy ks. proboszcz Andrzej Maczuga, aby zabytkowa plebania mogła służyć kolejnym pokoleniom.

    Opis historyczny: Plebanię w Pysznicy wybudowano z inicjatywy proboszcza ks. Tomasza Grodeckiego, a po jego nagłej śmierci została dokończona przez ks. Ignacego Pyzika

    Zdaniem konserwatora zabytków Dominika Komady, stara plebania w Pysznicy to jeden z najcenniejszych przykładów architektury neobarokowej w powiecie stalowowolskim.
    Od połowy lat 90. ubiegłego wieku plebania nie była użytkowana. Jej stan techniczny z roku na rok pogarszał się. W fatalnym stanie był dach, który przeciekał i groził zawaleniem, dlatego ks. Jan Kłak, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pysznicy zdecydował się na ratowanie zabytkowego obiektu.

    Województwo: Podkarpackie

    Gmina: Pysznica