Został założony najprawdopodobniej w 1830 roku jako Park Dworski w stylu angielskim o powierzchni około 8 hektarów.

Park w Poniszowicach

W 1830 roku Poniszowice składały się z folwarku i 76 domów a liczba mieszkańców wynosiła 506 osób w tym 10 wyznania ewangelickiego.

Rozległy park należy do władz samorządowych. W drzewostanie parku przeważają gatunki liściaste: lipy, dęby, buki, graby, kasztanowce, robinie akacjowe.

W 1830 roku Poniszowice składały się z folwarku i 76 domów a liczba mieszkańców wynosiła 506 osób w tym 10 wyznania ewangelickiego. Wówczas właścicielem majątku Poniszowice, Niekarmia był Franz Xawer von Garnier, właściciel majoratu Turawa, w powiecie opolskim.

Park w Poniszowicach jest bogaty w różnorodną roślinność.

W wiosce była szkoła i kościół katolicki, działała również cegielnia i gorzelnia. Częścią osady był folwark Wymysłów.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątki przejęto Państwo Polskie. Rezydencja w Poniszowicach poważnie uszkodzona w 1945 roku została w czasach Polski Ludowej rozebrana. Folwark przez kilkadziesiąt lat użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie większość zabudowań mieszkalnych i gospodarczych dawnego folwarku w dalszym ciągu jest wykorzystywana.

Tablice informacyjne w Parku w Poniszowicach

Na terenie obecnego parku znajdował się Drewniany Zamek (siedziba szlachecka), który spłonął wraz z wioską w 1789 roku w wielkim pożarze wsi. W miejscu zniszczonej przez ogień rezydencji w XIX wieku wybudowano murowany pałac, który został spalony w końcowej fazie drugiej wojny światowej. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku w tym miejscu powstał budynek wykorzystywany aktualnie jako Gminny Ośrodek Kultury Rudziniec z siedzibą w Poniszowicach oraz Przedszkole.

Park znajduje się w bliskim sąsiedztwie zabytków Poniszowic: drewnianego kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela, drewnianej wolnostojącej dzwonnicy i cmentarza przykościelnego.

Staw w Parku w Poniszowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj