Czas powstania:
nieznany
Opis cech fizycznych:
Kamienna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena w stroju kapłańskim, w sutannie, komży i birecie. Nepomucen w ręku trzyma krucyfiks oraz gałązkę palmową będącą atrybutem wszystkich męczenników. Nad głową aureola z pięcioma gwiazdami będąca symbolem ciał niebieskich, które ukazały się w momencie jego śmierci w nurtach Wełtawy. Gwiazdy symbolizują również słowo „tacui”
czyli „zmilczałem”, „dotrzymałem tajemnicy” oraz nawiązują do pięciu ran Chrystusa.
U stóp świętego rzeźby uskrzydlonych główek anielskich oraz aniołków prezentujących atrybuty świętego: zamkniętą księgę będącą znakiem tajemnicy oraz język (?) nawiązujący do dotrzymania tajemnicy spowiedzi.
Opis kontekstów historycznych:
Rzeźba na postumencie pierwotnie zlokalizowana wyła na siewierskim rynku. Otoczona niskim, żelaznym, ozdobnym płotkiem. W 1940 roku wraz z postumentem została przeniesiona w 1940 roku na teren przykościelny parafii Świętego Macieja Apostoła w Siewierzu.
Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) był duchownym, kanonikiem, wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej, męczennikiem i świętym Kościoła katolickiego. Jego kult rozpoczął się w Czechach i dość szybko, jeszcze przed kanonizacją trafił do Polski. Wśród autorów suplik do papieża o szybką kanonizację Jana Nepomucena był król Stanisław August Poniatowski.
Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, tonących, przewoźników, flisaków, rybaków, młynarzy, pielgrzymów, umierających. Chroni przed zniesławieniem i pomówieniem dlatego jego figury lokowano w pobliżu ratuszy i trybunałów sądowych. Co może tłumaczyć pierwotne usytuowanie pomnika na rynku w Siewierzu.
Jan Nepomucen opiekuje się wodą, mostami, wodopojami, brodami i przeprawami promowymi stąd kapliczki z jego wizerunkiem wznoszono w pobliżu rzek i mostów. Odpowiada za terminowe opady zgodne z rolniczym kalendarzem, a więc chroni również przed suszami.
W pobliżu figury Nepomucena często lokowano figurę św. Florianem, patronem ognia i strażaków, który kiedyś również stał na siewierskim rynku.
Dane identyfikacyjne:
województwo śląskie
Gmina Siewierz, Siewierz