Figura Jana Nepomucena w Siewierzu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Figura św. Jana Nepomucena na placu przy kościele św. Macieja Apostoła w Siewierzu, fot. Bartosz Gawlik

  Czas powstania:

  nieznany

  Opis cech fizycznych:

  Kamienna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena w stroju kapłańskim, w sutannie, komży i birecie. Nepomucen w ręku trzyma krucyfiks oraz gałązkę palmową będącą atrybutem wszystkich męczenników. Nad głową aureola z pięcioma gwiazdami będąca symbolem ciał niebieskich, które ukazały się w momencie jego śmierci w nurtach Wełtawy. Gwiazdy symbolizują również słowo „tacui”
  czyli „zmilczałem”, „dotrzymałem tajemnicy” oraz nawiązują do pięciu ran Chrystusa.

  U stóp świętego rzeźby uskrzydlonych główek anielskich oraz aniołków prezentujących atrybuty świętego: zamkniętą księgę będącą znakiem tajemnicy oraz język (?) nawiązujący do dotrzymania tajemnicy spowiedzi.

  Opis kontekstów historycznych:

  Rzeźba na postumencie pierwotnie zlokalizowana wyła na siewierskim rynku. Otoczona niskim, żelaznym, ozdobnym płotkiem. W 1940 roku wraz z postumentem została przeniesiona w 1940 roku na teren przykościelny parafii Świętego Macieja Apostoła w Siewierzu.

  Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) był duchownym, kanonikiem, wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej, męczennikiem i świętym Kościoła katolickiego. Jego kult rozpoczął się w Czechach i dość szybko, jeszcze przed kanonizacją trafił do Polski. Wśród autorów suplik do papieża o szybką kanonizację Jana Nepomucena był król Stanisław August Poniatowski.

  Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, tonących, przewoźników, flisaków, rybaków, młynarzy, pielgrzymów, umierających. Chroni przed zniesławieniem i pomówieniem dlatego jego figury lokowano w pobliżu ratuszy i trybunałów sądowych. Co może tłumaczyć pierwotne usytuowanie pomnika na rynku w Siewierzu.

  Jan Nepomucen opiekuje się wodą, mostami, wodopojami, brodami i przeprawami promowymi stąd kapliczki z jego wizerunkiem wznoszono w pobliżu rzek i mostów. Odpowiada za terminowe opady zgodne z rolniczym kalendarzem, a więc chroni również przed suszami.

  W pobliżu figury Nepomucena często lokowano figurę św. Florianem, patronem ognia i strażaków, który kiedyś również stał na siewierskim rynku.

  Aniołki u podstawy figury Jana Nepomucena, Siewierz, fot. Bartosz Gawlik

  Dane identyfikacyjne:

  województwo śląskie

  Gmina Siewierz, Siewierz

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł