Czas powstania – zbudowany pod koniec XIX w. przez jasielskiego nauczyciela Teodora Bernadzikiewicza.
Opis cech fizycznych
Park ma kształt trapezu o bokach dłuższych 250 i 190 metrów oraz szerokości ok. 100 metrów. Jego powierzchnia wynosi około 2, 2 hektara. Teren lekko obniża się zwłaszcza w środkowej części w kierunku północno-zachodnim. Park ogrodzony jest niewysokim ażurowym ogrodzeniem i otoczony z czterech stron ulicami, z najruchliwszą ulicą Kołłątaja. Do parku prowadzi osiem wejść. Teren parku pocięty jest siecią dróżek i placów. Obok nich jest wiele stylizowanych ławeczek. Park jest częściowo oświetlony lampami parkowymi.
W 2005 r. rozpoczęto modernizację parku i w jego południowej części wybudowano wspaniałą fontannę.
Opis kontekstów historycznych
Założyciel parku – Teodor Bernadzikiewicz wspólnie z młodzieżą szkolną, przy poparciu władz miejskich założył na terenie mokradeł park miejski. Rosły w nim rzadkie gatunki drzew i krzewów. Za swoją pracę otrzymał w 1894 r. dekret pochwalny Rady Szkolnej Krajowej, a w 1899 r. Złoty Krzyż. W 1965 r. w parku na obelisku została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci założyciela.
Do parku przylegają budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej. Kilka z nich ma charakter zabytkowych, z bogatym wystrojem elewacji.
W parku występuje 49 gatunków drzew i krzewów, głównie klony i lipy.
W parku swoje miejsce znalazły zabytki takie jak: Glorietka, pomnik Tadeusza Kościuszki, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Adama Loreta, fontanna, ogród kserofitów.
Województwo Podkarpackie
Gmina Jasło
Bibliografia:
„Encyklopedia Jasło”, red. Zdzisław Świstak, Jasło 2010