Małopolska Droga św. Jakuba – punkt w Liszkach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 2010-2014

  Opis cech fizycznych: Niewielki słup z w jasnym kolorze z żółtą muszlą św. Jakuba w kształcie rozłożonego wachlarza na niebieskim tle w pobliżu kościoła św. Mikołaja w Liszkach.

  Opis kontekstów historycznych:

  Droga św. Jakuba jest jednym z najbardziej znanych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych istniejących od ponad 1000 lat. Przebiega przez różne państwa europejskie, a kończy się w katedrze Santiago de Compostela gdzie znajdują się relikwie św. Jakuba Starszego – jednego z Apostołów. Popularność tego miejsca wzrosła po 1982 roku kiedy odwiedził je Jan Paweł II. W 1987 roku Droga Świętego Jakuba została uznana jako pierwszy Europejki Szlak Kulturowy co spowodowało, że kolejne kraje i regiony zaczęły wyznaczać swoje szlaki, a niektóre z nich wyróżniono. Tak było np. w Hiszpanii, gdzie w 1993 roku tamtejsza Droga św. Jakuba została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Podobny zaszczyt spotkał w 1998 roku Francję.
  Również Polska stworzyła Drogę św. Jakuba. W sieci polskich szlaków Jakubowych istnieje Małopolska Droga św. Jakuba przebiegająca przez historyczną Małopolskę, której projekt powstał w czerwcu 2007 roku. Jej przebieg nawiązuje dawnego, średniowiecznego traktu prowadzącego od Sandomierza i Krakowa prowadząc przez Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznicę, Niegardów, Więcławice Stare, Kazimierz, Sankę, Palczowice do Bestwiny.
  W latach 2010-2014 oznakowano kolejne odcinki Małopolskiej Drogi św. Jakuba – z Krakowa przez Tyniec, Liszki, Mników, Sankę, Palczowice, Zator, Bielany koło Kęt, Wilamowice, Bielsko-Białą do sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku. Tam też łączy się ona z Beskidzką Drogą św. Jakuba.
  Łączna długość Małopolskiej Drogi św. Jakuba wynosi ponad 320 kilometrów

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Liszki