Kaplica Sobieskiego w Rącznej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania: 1831

  Opis cech fizycznych: W Rącznej na skrzyżowaniu dróg prowadzących w kierunku Liszek i Krakowa znajduje się kapliczka zwana „Kapliczką Sobieskiego” lub „Na Górze”.

  Opis kontekstów historycznych:

  Została zbudowana w 1831 r. a znajduje się na niej napis „Tędy szedł król Jan III Sobieski na Wiedeń 15 sierpnia 1683. Diariusz wyprawy”.
  Podobno król ten miał udawać się do Austrii przechodząc właśnie przez nasze okolice. W dniach 15-16 sierpnia 1683 r. miał być goszczony w Czernichowie gdzie przygotowano dla niego obiad (o czym wspomina „Diariusz księcia Jakuba”), ale mieszkańcy Rącznej również twierdzili, że przywitali monarchę posiłkiem. Słyszy się także o tym, że do jego wyprawy przyłączyło się kilkunastu młodych mężczyzn z naszych okolic z własnym wyposażeniem i końmi.
  W 1949 r. podczas remontu kapliczki znaleziono szklane naczynie, a w nim fragment dokumentu podpisanego przez samego króla. Była to jednak tylko lista świadków, a treść samego dokumentu nie jest znana gdyż się nie zachowała.
  Mówi się też o tym, że w miejscu przemarszu wojsk polskich sadzono lipy aby upamiętnić miejsce odpoczynku wojsk w Czernichowie, na Wyźrale czy w Rącznej.
  Można również spotkać informację, że przy kapliczce pochowany jest jeden z uczestników wyprawy wiedeńskiej, który zmarł w drodze.

  Wszystko to jednak pisać należy z dużą ostrożnością ponieważ większości z podanych tutaj informacji nie sposób do końca zweryfikować, ale może to i lepiej? Może dzięki temu tworzy się pewna aura tajemniczości, która sprawia, że samo miejsce jest jeszcze ciekawsze? 

  Kaplica wystąpiła na planie filmowym „Nocy i dni” – wyreżyserowanych przez Jerzego Antczaka, będących adaptacją powieści Marii Dąbrowskiej powstającej w latach 1931-1934. To właśnie tutaj będzie się rozgrywać scena ucieczki przed wojną z Barbarą Niechcic z domu Ostrzeńska w niezapomnianej roli Jadwigi Barańskiej. W scenie tej wystąpiło także wiele osób z naszych podkrakowskich okolic.

  Województwo: małopolskie

  Gmina: Liszki

  Kaplica Sobieskiego w Rącznej. Fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2015
  Wnętrze kaplicy Sobieskiego w Rącznej, fot. Piotr Kapusta, 15 sierpnia 2015.