Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną Sanu. Powierzchnia całkowita wynosi 4,2 ha. Najstarsze groby znajdujące się na jego terytorium to: Eugeniusz Okoń – działacz ruchu ludowego oraz Franciszka Pawłowska – fundatorka kościoła Matki Boskiej Bolesnej.

  Oficjalnie zaczęto tu grzebać zmarłych w 1784 r. Cmentarza nie oszczędziły powodzie i wydarzenia wojenne. Na cmentarzu znajduje się Pomnik Ofiar Wojny.

  Przed laty kupiec z flisakami spławiający Sanem drewno w głąb Polski obawiali się o swoje życie z powodu wzburzonego nurtu rzeki. Kupiec obiecał Matce Bożej, że jeśli ich ocali, to z uratowanego drewna wybuduje Jej kościół na wzgórzu. Ponieważ tratwy bezpiecznie dobiły do brzegu, kupiec wywiązał się z obietnicy. Gdy rozpadł się pierwszy modrzewiowy kościół, budowano na Zjawieniu kolejne, już murowane. W świątyni umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej. Jest on namalowany na dębowej desce. Jego powstanie datuje się na XV–XVI w. Przedstawia on Matkę Bożą Bolesną, ubraną w różową suknię i ciemnoniebieski płaszcz, która dłonie ma splecione w geście bólu i modlitwy. Cierpienie przepełnia też oblicze Maryi, a w Jej serce wbity jest miecz. Matka Boża przedstawiona jest na tle miejscowego krajobrazu. Są też łacińskie napisy: „Przez Maryję osiągamy życie wieczne”, „Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko” oraz fragment z hymnu „Stabat Mater”. Obraz był koronowany 15 września 1991 roku przez abp. Ignacego Tokarczuka. Koronę dla Matki Bożej Bolesnej poświęcił natomiast papież Jan Paweł II. W „Złotej Księdze Zjawienia” znajdziemy kilkadziesiąt wpisów osób, które doznały od Matki Bożej Bolesnej różnorakich łask.

  Świątynia na Zjawieniu:

  Najstarsza część cmentarza to wzgórze, na które prowadzi szeroka aleja. Na szczycie stoi mały kościół pw. Matki Bożej Bolesnej. Przy alei spoczywają majstrowie budowlani, nauczyciele, urzędnicy oraz siostry służebniczki dębickie. Znajduje się tam grobowiec rodu Sobolewskich. Stanisław Sobolewski założył w Radomyślu w 1883 r. aptekę i prowadził ją do 1910 r. Na wzgórzu pochowanych jest 18 powstańców styczniowych.