Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej na Goruszce

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1. Czas powstania
   nieznany
  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
   Kapliczka znajduje się u podnóża wzgórza Goruszka, w Jaworzu. Kapliczka jest utrzymana w stylu góralskim. To kapliczka słupowa przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.
  Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej na Goruszce

  3. Opis kontekstów historycznych

  Obraz Matki Boskiej jest wykonany techniką malarską na desce, obraz w stylu ikonograficznym, tzw. hodegetria, przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na ręku patrzącą przed siebie. Hodegetriahodigitria (z grec. ή oδηγήτρια, i odigitria, wskazująca drogę) – to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Na terenie Ukrainy, Polski i Słowacji typ hodegetrii należał do najczęściej spotykanych ikon. Umieszczana była (zamiennie z Eleusą) wśród ikon namiestnych każdego ikonostasu. Od XV do XVII w. na klejmie (obramieniu ikony) malowano proroków. U dołu spotyka się też rodziców Maryi: św. Annę i św. Joachima. Ikony malowane przez miejscowe warsztaty w Karpatach często odbiegały od bizantyńskiego kanonu – Maryja miewała twarz dobrodusznej gospodyni, a Jezus tajemniczo się uśmiechał.Twarz Dzieciątka jest oddalona od twarzy matki. Chrystus wznosząc prawą rękę błogosławi świat. W lewej trzyma katolicki brewiarz.

  W pierwszą środę po 24 sierpnia każdego roku, przed kapliczką odprawiane są uroczystości maryjne związane z oddaniem hołdu Madonnie Jasnogórskiej. Będąc w tym miejscu da się zauważyć, że miejscowi, nie tylko zatrzymują się przed nią podziwiając ale, również oddają należną cześć obrazowi.

  województwo: śląskie

  gmina: Jaworze