1. Czas powstania
    nieznany
  2. Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
    Kapliczka znajduje się u podnóża wzgórza Goruszka, w Jaworzu. Kapliczka jest utrzymana w stylu góralskim. To kapliczka słupowa przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej na Goruszce

3. Opis kontekstów historycznych

Obraz Matki Boskiej jest wykonany techniką malarską na desce, obraz w stylu ikonograficznym, tzw. hodegetria, przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na ręku patrzącą przed siebie. Hodegetriahodigitria (z grec. ή oδηγήτρια, i odigitria, wskazująca drogę) – to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Na terenie Ukrainy, Polski i Słowacji typ hodegetrii należał do najczęściej spotykanych ikon. Umieszczana była (zamiennie z Eleusą) wśród ikon namiestnych każdego ikonostasu. Od XV do XVII w. na klejmie (obramieniu ikony) malowano proroków. U dołu spotyka się też rodziców Maryi: św. Annę i św. Joachima. Ikony malowane przez miejscowe warsztaty w Karpatach często odbiegały od bizantyńskiego kanonu – Maryja miewała twarz dobrodusznej gospodyni, a Jezus tajemniczo się uśmiechał.Twarz Dzieciątka jest oddalona od twarzy matki. Chrystus wznosząc prawą rękę błogosławi świat. W lewej trzyma katolicki brewiarz.

W pierwszą środę po 24 sierpnia każdego roku, przed kapliczką odprawiane są uroczystości maryjne związane z oddaniem hołdu Madonnie Jasnogórskiej. Będąc w tym miejscu da się zauważyć, że miejscowi, nie tylko zatrzymują się przed nią podziwiając ale, również oddają należną cześć obrazowi.

województwo: śląskie

gmina: Jaworze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj