Stanisław Kostka Potocki

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Jacques-Louis David. Portret konny Stanisława Kostki Potockiego. 1780. Fot. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

  Polityk, mecenas sztuki i kolekcjoner, właściciel Wilanowa, w którym otworzył jedno z pierwszych polskich muzeów dostępnych dla publiczności.

  Podczas obrad Sejmu Czteroletniego politycznie związany był ze stronnictwem patriotycznym i odgrywał w nim ważną rolę wraz z bratem, Ignacym Potockim. Od 1799 r. zamieszkał w Wilanowie, który jego żona Aleksandra otrzymała od matki Izabeli Lubomirskiej. Potoccy przywrócili świetność pałacowi upamiętniając Jana III Sobieskiego. Stanisław Kostka Potocki uznawany jest również za pioniera historii sztuki i archeologii w Polsce. Prowadził wykopaliska archeologiczne we Włoszech, opublikował „O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski” (1815), wzorowaną na dziele J.J. Winckelmanna. Przywiezione z podróży zabytki zgromadził w sali pałacu i w 1805 r. udostępnił publiczności jako kolekcję sztuki i starożytności. Zajmował się także literaturą i od 1800 r. był jednym z najbardziej aktywnych członków warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którym przewodniczył Wydziałowi Nauk.
  Stanisław Kostka Potocki zmarł w 1821 r. i został pochowany na cmentarzu w Wilanowie, jednak jego syn Aleksander Stanisław wystawił rodzicom symboliczny nagrobek, zwany Mauzoleum Potockich na przedpolu wilanowskiego pałacu. Monument zaprojektował w 1834 r. Henryk Marconi, został wykonany z piaskowca szydłowieckiego dwa lata później przez Jakuba Tatarkiewicza i Konstantego Hegla. Składa się z neogotyckiego baldachimu ustawionego na cokole, w którego rogach znajdują się cztery lwy trzymające tarcze z herbami Pilawa Potockich i Drużyna Lubomirskich.

  Adres: Mauzoleum Potockich przed bramą główną Pałacu w Wilanowie.